GeriGündem O da partiden vazgeçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

O da partiden vazgeçti

Solda kurulması beklenen yeni partide, Erdal İnönü'nün vazgeçmesinin ardından ikinci bir şok daha yaşandı. Eski SHP'nin kurucu genel başkanı ve solun ‘‘Aydın Hocası’’ Prof. Aydın Güven Gürkan da yeni parti kurmaktan vazgeçti.

Gürkan, siyaseti bırakma kararını Hürriyet'e doğrulayarak, ‘‘Şu anda yapılabilecek olumlu bir yapı göremiyorum. Herkes içtenlikten yoksun bir tutum içinde davranıyor. Ben de bu nedenle siyaseti bırakıp, dışardan izleme kararı aldım.’’ Gürkan, İnönü'nün aylar süren çalışmadan sonra sürpriz bir şekilde parti kurmaktan vazgeçmesi üzerine aktif bir şekilde devreye girmişti. Ankara'ya gelerek bir dizi temaslar yapan Gürkan, Zekeriya Temizel ve Murat Karayalçın ile görüşmeler yaptı. Ercan Karakaş'la da sürekli bir ilişki içinde olan Gürkan, bu görüşmelerde ‘‘sağlıklı bir parti için umduğu’’ yapıyı bulamadı.

KARAYALÇIN: BEN KURARIM

Bu gelişmeler karşısında Gürkan, parti çalışmasında rol alan arkadaşlarına bir mektup yazarak, İnönü gibi, ‘‘siyaseti bıraktığını’’ açıkladı. Gürkan, geçtiğimiz Perşembe günü İstanbul'da Murat Karaylaçın'la da yemekte buluştu. Gürkan'ın kararını bildirmesi üzerine Karayalçın şaşırdı. Karayalçın, bu gelişmeyi bazı yakınlarına, ‘‘Aydın Hoca siyaseti bırakıyorum diye karar aldı. Canım sıkılıyor’’ diye değerlendirdi. Karayalçın, ‘‘Sorun, kurulacak partinin yönetim yapısıdır’’ dedi. Kendisinin tek bir yeni parti kurulması taraftarı olduğunu söyleyen Karayalçın, ‘‘Ben anlayışımı açıkladım. Bir uzlaşma olmasını bekliyorum. Eğer mutabakat oluşmazsa ben sorumluluğu üstlenerek yeni partiyi kurarım’’ dedi. Karayalçın, kendisinin Şubat ayına kadar bekleyeceğini, bu sürede uzlaşma gerçekleşmezse Şubat ayı sonuna doğru partiyi kuracağını bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle