Gündem Haberleri

  O belgeler imha edildi

  Nuray BABACAN / ANKARA
  01.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanlığı, TBMM Darbeler ve Muhtıralar Araştırma Komisyonu’na, “28 Şubat postmodern darbesi döneminde Genelkurmay Başkanlığı’nda yapılan toplantılar ve brifinglerle ilgili tutanakların imha edildiği” yazısı gönderdi. Yanıtı yeterli bulmayan komisyon, imha edenleri dinleyecek.

  Tutanaklar imha edildi

  28 Şubat dönemini araştırmak için kurulan alt komisyon, TBMM tatile girmeden önce bir çok kurumla birlikte Genelkurmay Başkanlığı’na yazılı başvuruda bulunarak, 28 Şubat 1997 postmodern darbesi öncesi süreçte, Genelkurmay Başkanlığı’na yapılan toplantılar, hazırlanan raporlar ve verilen brifinglerle ilgili bilgi ve belge istedi. Genelkurmay Başkanlığı’nın yanıtı ise komisyona yeni geldi.

  İmha edeni dinleyecekler

  Alt Komisyon Başkanlığı’na gönderilen yazıda, “O döneme ilişkin toplantı tutanaklarının imha edildiği, bu konuda imha tutanağı tutulduğu, imha işleminin de birinci ordu komutanlığında yapıldığı” bilgisi verdi. Komisyon, imha kararı alan komutanların dinlenmesi için karar alacak.

  Mahkeme de istemişti

  Bu arada, Genelkurmay Başkanlığı’nın bir süre önce 28 Şubat dönemine ilişkin toplantı tutanaklarını isteyen İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne de aynı yanıtı vermişti. Genelkurmay Başkanlığı mahkemeye belgelerin imha edildiğine ilişkin tutanağı mahkemeye göndermiş, bu da basında haber yapılmıştı. Buna göre, tutanakta imha edilen 157 evraka ilişkin bilgiler bulunuyor. Bir kısım belgelerin 26 Mart 2010’da imha edildiği belirtiliyor. Genelkurmay, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin istediği 35 belgeden 26’sının orijinallerini de mahkemeye iletmişti.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı