GeriGündem O arazinin sahibi konuştu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  92
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

O arazinin sahibi konuştu

O arazinin sahibi konuştu
refid:28281779 ilişkili resim dosyası

Süleyman Şah Türbesi’nin inşası sürerken türbe arazisinin sahibi Bozan Osman, “Bir ay önce kimi. Türkiye’nin beni mağdur etmeyeceğini düşünüyorum” dedi.

Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’nun yeni arazisinin sahibi, Kobani’nin Eşme Köyü’nde IŞİD saldırısından 8 çocuğu, annesi ve 2 kardeşiyle Birecik’in Eşmeler Köyü’ne sığınan Bozan Osman (44) konuştu.

"TRİLYONLAR DEĞERİNDEKİ ARAZİ"

Habertürk'ten Ahmet Yukuş'un haberine göre; Bir ay önce jandarma komutanının köy muhtarıyla gelip araziyi sorduğunu, ancak bir şey söylemediklerini belirten Osman, “Kimse benden izin almadı, bilgi de vermedi. Ama Türkiye’nin işgali olarak görmüyorum. Türkiye zorunda kaldığı için orada türbe ve karakol yapıyor. Trilyonlar değerindeki arazimi satmak gibi niyetim yoktu. Ama Türkiye’nin beni mağdur etmeyeceğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mağduriyetimden haberi olduğu takdirde gerekli talimatı vereceğine inanıyorum” dedi.

O arazinin sahibi konuştu

"TÜRBE YAPILACAĞINI SÖYLEDİLER..."

Bozan Osman şöyle devam etti: “3 gün önce arazimde çalışma olduğunu duydum. Sorunca türbe yapılacağını söylediler. Değeri trilyonlar ediyor. Ama Türk Hükümeti’nin bana ne vereceğini bilmiyorum. 60 dönüm arazim vardı. Tamamında askerler konuşlanmış durumda. Yeni bir arazi almam gerekecek. Bunun için de paraya ihtiyacım var. Ben doğup büyüdüğüm topraklarda yaşamak istiyorum.”

O arazinin sahibi konuştu

"BENİM OLDUĞUNA DAİR KAYITLAR VAR..."

Suriye’de hükümetin kendilerine tapu vermediğini, arazilerin kayıtlarını tuttuğunu, kendi arazisiyle ilgili kaydın da Halep’te bulunduğunu anlatan Bozan Osman, “Arazinin benim olduğuna dair kayıtlar var. Çünkü hükümet daha önce gübre desteğinde bulunuyordu. O kayıt üzerinden gübre alıyordum. Arazinin benim olduğunu Kobani’de herkes biliyordu” ifadelerini kullandı.

O arazinin sahibi konuştu

"İSTEĞİM MAĞDURİYETİMİN GİDERİLMESİ"

“Şu anda Türkiye’de boş bir evde yaşıyoruz. Çok mağduruz. Kuruş paramız kalmadı” diyen Osman, yanında getirdiği bir ineğinin sütünü satarak ve Türk devletinin ayda bir dağıttığı kuru gıdalarla çocuklarına bakabildiğini dile getirdi.

Türkiye’den hakkını alamazsa uluslararası hukuka başvurmayı düşündüğünü belirten Osman, “Şayet Türkiye hakkımı ödemez veya mağduriyetimi gidermezse ben de uluslararası hukukta hakkımı talep edeceğim. Türbe yapılmasına karşı herhangi bir itirazım yok. Zaten olan oldu artık. Bu nedenle benim tek isteğim mağduriyetimin giderilmesidir. Bu konuda Türkiye Hükümeti’ne, Türkiye Devleti’ne güvenim sonsuzdur” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle