Gündem Haberleri

  O anı anlattı: Önce inşallah yaşıyordur dedim

  Yaşar ANTER-Nilüfer DEMİR/DHA
  07.09.2015 - 08:50 | Son Güncelleme:

  BODRUM'da geçen çarşamba günü ailesi ile birlikte çıktığı 'umuda yolculuk'ta yaşamını yitiren 12 kişiden 2 yaşındaki minik Aylan Kurdi'nin kıyıya vuran minik bedenini yerden alan Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Mehmet Çıplak, “Aylan bebeğin yanına geldiğimde içimden 'Allahım inşallah yaşıyordur' dedim. Ancak bir hayat belirtisi mevcut değildi” dedi.

  Yaşadığı o anı tekrar anlatırken kelimeler sık sık boğazında düğümlenan Evli ve 6 yaşında bir çocuk babası 39 yaşındaki Mehmet Çıplak, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Bizim için öncelik insan hayatı. Ben de 6 yaşında oğlu olan bir babayım. Aylan bebeği görür görmez hemen aklıma oğlum geldi ve bir an kendimi Aylan bebeğin babası yerine koydum. Bu tarif edilemeyecek kadar acı ve trajik bir durumdu. Bir kolluk personelinden öte, yavrusuna sarılan bir babanın hissedebileceği duygular içerisindeydim. Fotoğraf çekip çekmediklerinin farkında değildim. Aylan bebeği taşırken alınan görüntümün, inanın dünyanın gündemine taşınacağı ve günlerce gündemde kalabileceği aklımın ucundan dahi geçmedi. Fotoğrafları basında ilk gördüğümde şaşırdım. Aylan bebeği ilk gördüğümdeki acıyı bir kez daha yaşadım. En başta eşimden, sonra diğer akrabalarım ve birlikte görev yaptığımız arkadaşlarımdan inanılmaz derece olumlu tepkiler aldım. O esnada çekilen fotoğraftaki yüz ifademi herkes fark etmiş. Herkes Aylan bebeğe çok üzülmüştü ve benim Aylan bebeğin cansız bedenini kucağıma alarak taşımamla ilgili olarak, 'Bu kadar ağır bir yükü nasıl taşıdın' diye soranlar oldu. Bu fotoğrafın, dünya ülkelerinin, insanlığın kanayan bir yarası, ayıbı olan bu mülteci sorununun kapsamlı olarak ele alınması gerekliliği konusunda bir kıvılcıma neden olduğunu gördüm. Umarım bu kıvılcım büyüyerek, bu mülteci yangınını söndürebilecek güçte bir yangının çıkmasına sebep olur. Ve bu gerçekleşirse elbette üzüntüm azalacaktır.”

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı