Gündem Haberleri

  O ada yeniden ziyarete açıldı

  Hürriyet Planet
  06.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Norveç’te 22 Temmuz günü aşırı radikal terörist Anders Behring Breivik tarafından 69 kişinin öldürüldüğü Utoya adası, yeniden ziyaretçilere açıldı.

  Breivik, aynı gün içinde gerçekleştirdiği ilk saldırıda başkent Oslo’nun merkezinde patlattığı bombayla sekiz kişinin ölümüne neden olmuştu. Norveçli cani, ardından polis kılığında Utoya adasına gelerek burada gençlik kampı için toplanan çoğu genç yaştaki insanın üzerine ateş açmıştı.

   

  UTOYA ADASI KATLİAMIN ARDINDAN ZİYARETE AÇILDI / FOTO GALERİ

   

  150’den fazla gazeteci, saldırı günü Breivik’i adaya taşıyan M/S Thorbjoern feribotu ile Utoya adasına geldi. Gazetecilerin ada da serbestçe dolaşmasına izin verilirken, saldırıda hayatta kalmayı başaranları yanlarında getirmelerine izin verilmedi.

   

  UTOYA SALDIRISINDAN SONRA ÇEKİLEN İLK GÖRÜNTÜLER / FOTO GALERİ

   

  İktidardaki İşçi Partisi’nin gençlik kampının yer aldığı adaya, yenileme çalışmaları için bugüne kadar 5.5 milyon dolardan fazla yardım yapıldı. İşçi Partisi gençlik organizasyonunun lideri Eskil Pedersen, adadaki gençlik kamplarının devam edeceğini belirtti ve ölenler adına bir anıt dikileceğini söyledi.

   

  Utoya saldırısında hayatta kalmayı başaranlar ve ailelerinden oluşan yaklaşık bin kişi, Ağustos ayında polis ve sağlık ekiplerinin eşliğinde adaya gelmişti. Bu olayın bir gün öncesinde, saldırıda ölenlerin yakınlarından oluşan yaklaşık 500 kişilik bir grup adaya getirilmişti.

   

  YÜZEREK KAÇMAYA ÇALIŞTILAR / WEB TV

   

  “ŞİMDİ ÖLECEĞİMİ HİSSEDİYORUM”

  Polisin delil bulma çalışmaları sonrasında temizlenen adada, kırık birkaç cam ve kurşun deliklerinin dışında katliamdan geriye bir iz kalmadı.

   

  Saldırıda hayatta kalmayı başaran 21 yaşındaki Adrian Pracon, Oslo’dan 40 km mesafede bulunan adanın yeniden ziyarete açılmasının “geçmişte yaşananların hatırlanması adına” önemli olduğunu belirtti. Pracon, gazetecilere o gün Breivik’in kıyıya çıktıktan sonra nasıl yaylım ateşi açtığını anlattı. Hayatını kurtarabilmek için çaresizce suya atlayanların arasında yer aldığını söyleyen Pracon, “Yeniden yaşananları düşünmeye başladım. Şimdi ölecekmişim gibi hissediyorum” dedi.

   

  Breivik, yaklaşık 80 dakika süren katliamın ardından polise direniş göstermeden teslim olmuştu. İdam cezasının geçerli olmadığı Norveç yasaları gereği, Breivik en fazla 21 yıl hapis yatacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı