Gündem Haberleri

  O acıyı bilirim

  Emre KIZILKAYA
  31.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Gül’ün davetiyle Türkiye’ye gelen Pakistan Cumhurbaşkanı Zerdari, Afganistan Devlet Başkanı Karzai ile birlikte yarın İstanbul’da katılacağı üçlü zirvesi öncesi Hürriyet’e konuştu.

  Zerdari, 2007’de öldürülen ülkenin ilk kadın başbakanı Benazir Butto’ya atıfta bulunarak, “Terörle mücadelede en çok kurban veren ülke biziz. Ben de o acıyı bilirim. Eşimi, en büyük liderimizi bu yolda şehit verdim” dedi.

  TÜRKİYE-Afganistan-Pakistan 6. Üçlü Zirvesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün evsahipliğinde yarın İstanbul’da yapılacak. Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ile Afgan mevkidaşı Hamid Karzai, Taliban ile müzakerelerin sürdüğü bir dönemde barış şurasına başkanlık eden eski Afganistan Devlet Başkanı Burhanuddin Rabbani’nin 20 Eylül’de suikasta kurban gitmesinin ardından ilk kez buluşarak yeni terörle mücadele stratejisini belirleyecekler. Bugün Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesi planlanan Zerdari, zirve öncesi tek yazılı röportajı Hürriyet’e verdi. Zerdari, Pakistan’ın ilk ve tek kadın başbakanı olan eşi Benazir Butto’nun 27 Aralık 2007’de bombalı saldırıyla öldürülmesi de dahil birçok konuya değindi.

  36 bin can verdik

  AfPak (Afganistan-Pakistan) bölgesi ve genel olarak dünyada terörle mücadele konusunda neler düşünüyorsunuz?
  Hiçbir ülke terörle mücadeleye Pakistan kadar katkıda bulunmamış, teröre Pakistan’dan fazla kurban vermemiştir. 36 bin masum insanımızı ve 70 milyar dolarımızı kaybettik. Ben de o acıyı bilirim. Eşim, en büyük liderimiz Benazir Butto bu yolda, teröristlerin elinde şehit oldu. Kimse, bu açıdan bizim terörle mücadelede kararlılığımızı ve niyetlerimizi sorgulayamaz.

  Fakat ABD Yönetimi son dönemde sorguluyor gibi... Usame Bin Ladin’i topraklarınızda öldürürlerken operasyonu sizden bile gizlediler.
  Bin Ladin tarih oldu. Yeni binyılın en büyük kötülüğünün kaynağı nihai akıbetiyle karşılaştı. Şimdi ABD ile ilişkilerde yeni bir sayfa açmak istiyoruz. Terörle mücadelede onlarla müttefiğiz. Militan zihniyeti yok etmek için birbirimize ihtiyacımız var. Kamuoyu önünde birbirimizi eleştirmeyi bırakıp kaynaklarımızı barış yolunda daha iyi kullanmak için işbirliği yapmalıyız. Birbirimize güvenmeli, egemenliğimize saygı duymalıyız.

  Terk edip gittiler

  Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai geçen hafta “ABD ile Pakistan savaşırsa, biz Pakistan’ın safında yer alırız” dedi. Siz ne diyorsunuz?
  Gelin savaştan değil barıştan bahsedelim. Herkes için barıştan... Uluslararası toplum geçmişte rakip bir ideolojiyi (komünizm) yenmek için görülmemiş bir dayanışma sergiledi. (Afganistan’da) Din uğruna savaşan militanlar yarattılar. SSCB dağılınca da bizi bu bölgede cihatçıların merhametine terkedip gittiler. Bunlar artık bizim masum halkımızı öldürüyor. Bu tarihi bir vakadır. Bu açıdan uluslararası toplum Pakistan’a destek borçludur.

  Tek millet. 2 devletiz

  m Son doğal afetlerde Türkiye ile Pakistan yine birbirine yardıma koştu. Peki vizesiz seyahat anlaşması ne durumda?
  Pakistan, 2005 depreminin yanısıra 2010 ve 2011 sellerinde de Türk milletinin merhametine ve yüce cömertliğine minnettar. Biz de Van depremi nedeniyle Türk kardeşlerimizin acısını paylaşıyoruz. Bu zor günlerde dayanışma ve desteğimizi göstermek için yardım gönderdik. Ülkelerimiz kurtuluş savaşlarında olduğu gibi, doğal afetlerde de birbirinin yanında. Tek millet, iki devletiz. Diplomatik ve resmi pasaportlarda vizeyi kaldırdık. Tüm vatandaşlara vizesiz seyahat ve kendi milli para birimlerimiz üzerinden ikili ticaret için çalışmalar ise sürüyor.

  Predator kuralı: ABD bulacak, Türkiye vuracak
  Uğur ERGAN / ANKARA

  TÜRKİYE ve ABD arasında geçen hafta yapılan terör toplantısında Türkiye’nin de yararlanmasına imkân tanınacak insansız hava araçları Predatorların kullanım kurallarının bu hafta belli olması bekleniyor. İstanbul’da 1-2 Kasım tarihlerinde yapılacak Afganistan-Pakistan (Af-Pak) toplantısı sırasında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD’li mevkidaşı Hillary Clinton’ın buluşmasında 2 ülkeyi yakından ilgilendiren terör örgütleri PKK ve El Kaide ile mücadelede ayrı bir yer tutacak. Davutoğlu bu görüşmede, PKK’nın Kuzey Irak’taki faaliyetleriyle ilgi havadan istihbarat yapacak olan Predatorların hangi bölgelerde uçuş yapması gerektiğini Türkiye’nin belirlemesini isteyecek. Ankara’nın planına göre, İncirlik Üssü’ne konuşlandırılacak olan Predatorlar, toplayacakları istihbaratları anında bölgedeki Genelkurmay harekat merkezine iletecek ve Türk Hava Kuvvetleri, uçak veya helikopterlerle hedefleri imha edecek. Heronlardan farklı olarak sadece gözlem yapmakla yetinmeyen Predatorlar, hedef tespit ve takip etmenin yanısıra füzeyle imha etme yeteneğine de sahip oldukları için, acil durumda imha işini de üstlenecekler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı