Gündem Haberleri

  NYT: Cohen, Türkiye'de öldürülecekti

  Hürriyet Haber
  18.11.2001 - 16:22 | Son Güncelleme:

  New York Times Gazetesi, El Kaide operasyonu çerçevesinde eski Savunma Bakanı William Cohen'in bakanlığı döneminde Türkiye'ye yaptığı bir ziyaret sırasında öldürülmesini öngören bir planın ortaya çıkarıldığını yazdı.

  Gazetenin haberinde, bu bilginin Nebil El Marab ve Raid Hicazi adlı iki teröristle ilgili araştırma çerçevesinde Detroit'te yakalanan 3 kişinin evinde ele geçirilen ajandadan elde edildiğini belirtti.

  Söz konusu ajandadaki Arapça notlarda, Ürdün'deki Alia Havaalanı'na yönelik saldırı ile eski Savunma Bakanı William Cohen'i Türkiye'ye yapacağı bir ziyaret sırasında öldürmeyi hedefleyen suikastle ilgili bilgilerin yer aldığı ifade edildi. 

  Haberde, El Kaide ile bağlantısı bulunduğu bildirilen El Marab'ın Boston'da taksi şoförlüğü yaptığı ve izlenerek Chicago'da yakalandığı kaydedildi. Raid Hicazi ise milenyum şenlikleri sırasında Ürdün'deki bir otelde bulunan İsrailli ve Amerikalıları öldürmeyi planlamakla suçlanıyor. 

  Bu arada, Amerikalı yetkililerce yürütülen soruşturma, 11 Eylül saldırılarından önce ülke içinde teröristlere destek amacıyla faaliyet gösteren en az 6 merkez bulunduğunu ortaya çıkardı.

  Teröristlere lojistik destek sağlayan bu hücrelerin kredi kartı hırsızlığı yaptıkları ve sahte vize ve kimlik kartı gibi belgeler ürettikleri kaydediliyor. Bu bağlamda, Chicago'da tutuklanan Yusuf Hmimsa adlı taksi şoförünün, müşterilerin kredi kartı numaralarını çalan bir sistem kullandığı ortaya çıkarıldı. 

  Bu lojistik destek gruplarının Boston, New Jersey, Washington, Teksas, Güney California ve Detroit'te aktif oldukları saptandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı