Gündem Haberleri

  NY Times: ABD, Hamas'ı pasifize etmek istiyor

  A.A.
  14.02.2006 - 10:49 | Son Güncelleme:

  New York Times gazetesi, ABD ve İsrail'in Filistin'deki seçimlerin galibi Hamas'ın yetkililerinin başarısızlığa uğramasını ve yeni seçimlerin düzenlenmesini sağlamak amacıyla Filistin hükümetini istikrarsızlaştırma olanaklarını değerlendirdiğini ileri sürdü.

  New York Times'ta, isim vermeden İsrailli yetkililer ve batılı diplomatlara dayanılarak verilen haberde, niyetin, Filistin Yönetimi'ni finans olanaklarından ve uluslararası ilişkilerden mahrum ederek, birkaç ay içinde Filistin lideri Mahmud Abbas'ı yeni seçimler yapılması çağrısında bulunmak zorunda bırakmak olduğu belirtildi.

  Haberde, Hamas idaresinde çok mutsuz olan Filistinlilerin reform geçirmiş ve uslanmış bir El Fetih'e yönelmelerinin umut edildiği ifade edilerek, bu yaklaşımın Amerikan Dışişleri Bakanlığı ile İsrail hükümetinin çok üst düzey yetkililerince tartışılmakta olduğu kaydedildi. Haberde, ayrıca Hamas'a, İsrail'in var olma hakkını tanımak, şiddetten vazgeçmek ve Filistinlilerin İsrail ile önceden yaptığı anlaşmaları kabul etmekle, uluslararası planda tecrit ve çöküş arasında bir tercih yapma şansı verileceği belirtildi.

  New York Times, yapılan kamuoyu araştırmalarının, Hamas'ın seçim başarısının arkasında, Filistinlilerin günlük yaşamlarını iyileştirme sözlerinin yattığını gösterdiğini kaydederek, ABD ve İsrail'in Hamas'ın bu üç isteğe olumlu yanıt vermemesi halinde Filistinlilerin yaşam koşullarının daha da kötüleşeceğini düşündüğünü yazdı.

  Haberde, bu senaryoların sahiplerinin, Hamas'ın yönelim değiştirme çağrılarını reddettiğini ve bu istekleri radikal dinci hareketin şu anda yerine getirmeyeceğini bildiğinin ve “amaçlarının Hamas'ı bu tercihin sorumluluğunu üstlenmek zorunda bırakmak olduğunun” altı çiziliyor.

  Haberde, ayrıca bu stratejinin, Hamas'ın başta Suriye, İran ve özel bağışçılar olmak üzere, İslam dünyasında destek arayacak olması yüzünden risk taşıdığına işaret ediliyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı