Gündem Haberleri

  Nusaybin Belediye Başkanı Kaya, tutuklandı

  DHA
  01.09.2015 - 02:04 | Son Güncelleme:

  Mardin'in Nusaybin İlçesi’nde ’öz yönetim’ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra mahkeme tarafından adli kontrol kararıyla serbest bırakılan Belediye Başkanı DBP’li Sara Kaya, savcılığın itirazı üzerine bugün yeniden gözaltına alındı. Kaya, akşam saatlerinde tutuklandı.

  Mardin’in Nusaybin İlçesi Belediye Başkanı Sara Kaya, geçen Cuma günü ’öz yönetim’ açıklaması nedeniyle polis tarafından gözaltına alındı. Polisteki soruşturmasının ardından adliyeye sevk edilen Kaya, savcılıktan tutuklanma talebiyle sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nde adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Mahkemenin serbest bırakma kararına savcılığın itiraz etmesi üzerine Sara Kaya, bugün akşam saatlerinde polis tarafından gözaltına alındı. Kaya, daha sonra adliyeye sevk edildi.

  TUTUKLANDI

  Nusaybin Belediye Başkanı Sara Kaya, sevk edildiği adliyede Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

  Başkan Kaya’nın tutuklanmasının ardından daha önce adli kontrol kararıyla serbest bırakılan DBP Nusaybin İlçe Başkanı Zeynep Algan da polis tarafından gözaltına alınarak, götürüldüğü adliyede tutuklandı.

  "KENDİMİZİ, KENTİMİZİ BERABER YÖNETECEKTİK"

  Nusaybin İlçesi Belediye Başkanı Sara Kaya, tutuklanmadan önce polis ekiplerinin geldiği belediye binasından çıkışında açıklama yaptı. Kaya, öz yönetim ve özerklik üzerine kendileri dava açıldığını belirterek, "Mart 2014 yerel seçimlerine giderken halkımızı, kendimizi ve kentimi beraber yönetme kararı vermiştik. Biz katılımcı bir belediyecilik yapacaktık. Biz öz yönetimle özgür kimliğe gidecektik. Maalesef AKP bunu hazmetmedi. Ama şunu iyi bilsinler ki asla ve asla halkımıza verdiğimiz sözümüz üzerinde duracağız. Biz belediyeyi iki eş başkan ve belediye meclisiyle yönetmeyecektik. Biz halkımıza soracaktık. Partimizin tüzüğünde ve seçim bildirgesinde olan şekliyle yönetecektik. Nasıl AKP’nin kendi tüzüğü ve bildirgesi varsa, partimiz de böyle bir bildirge hazırlamıştı. Nusaybin’i Nusaybin halkına teslim ediyoruz" dedi.

  Kaya, tutuklandıktan sonra adliye çıkışında partililer tarafından slogan ve alkışlarla karşılandı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı