Gündem Haberleri

  Nuri Ergin'den cinayet itirafı

  UŞAK (A.A)
  16.02.2006 - 00:24 | Son Güncelleme:

  Uşak E Tipi Cezaevi'nde yaklaşık 5 yıl önce 6 kişinin öldüğü, 21 kişinin de yaralandığı isyanla ilgili davaya dün devam edildi. “Karagümrük Çetesi'nin elebaşı” olarak bilinen Nuri Ergin, Uşak cezaevi olayları davasıyla ilişkili bir diğer dava olan Nizamettin Dal'ın öldürülmesi davasındaki savunmasında bir başka cinayetle ilgili itirafta bulundu.

  Nuri ve Vedat Ergin kardeşler ve Özen Özçelik'in savunmalarını yeni üstlenen avukatların savunma hazırlaması için bir sonraki duruşmaya kadar süre verilmesi kararı alan mahkeme heyeti, Kadri Kalemli'yle aralarında çıkar çatışması olabileceği gerekçesiyle Hüseyin Bayram Kandemir'in başka bir cezaevine nakli için yazı yazılmasını da kararlaştırarak, duruşmayı 6 Mart 2006 tarihine erteledi.

  BİR BAŞKA CİNAYETİN İTİRAFI

  Kararın açıklanmasının ardından “Uşak Cezaevi'ndeki mahkumlardan Nizamettin Dal'ın öldürülmesi davası”na geçildi.
  Duruşmada ilk olarak Nuri Ergin'in savunması alındı. Olayla ilgisinin olmadığını öne süren Ergin, Nizamettin Dal'ın ”bazı mahkumlara cinsel pislik yaptığı” gerekçesiyle linç edilerek öldürüldüğünü ileri sürdü.
  Savunması sırasında bir itirafta da bulunan Ergin, şunları söyledi:

  “Ege çocuklarının gururu ile oynanmış. Şerefli Ege çocukları da gururlarını kurtarmak için linç edip öldürmüş. Şerefli ege mahkumları çıkıp olayı açıklasınlar. Benim çok hasmım var. Dışarıda vurduğum adamlar, çocuklarıma sıkmaya başladı. Bana acı vermek için çevremdekilere sıkıyorlar. Geçtiğimiz Razaman ayında iftar vaktinde oğlum Nurettin Ergin'i evinin önünde taradılar. Bu olayı gerçekleştiren kişiyi bulup bir buçuk ay önce öldürttüm. Hiçbir alakası olmamasına rağmen bu olayla ilgili işlenmiş cinayetin failinin ben olduğunu itiraf ediyorum. Ailemin tek kılına zarar gelirse 40 can alırım.”

  Sanıklardan Vedat Ergin ise savunmasında Nizamettin Dal'ın 30-40 mahkum tarafından dövüldüğünü, dövenlerin arasında kendisinin de bulunduğunu belirterek, “Nizamettin Dal'ı tek başına döverek öldürdüğü” suçlamasını reddetti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı