Gündem Haberleri

  Nuri Bilge Ceylan Kusturica'nın festivalinde

  A.A.
  20.01.2012 - 20:46 | Son Güncelleme:

  Bosna savaşı sırasında, savaş mağduru kadınlara yönelik “tecavüz olaylarını abartıyorsunuz” sözleri ve Çetniklerle işbirliği yapması nedeniyle yıllardır eleştirilen yönetmen Emir (Nemanja) Kusturica'nın organize ettiği “Kustendorf” film ve müzik festivalinde Türk sinema sanatçısı Nuri Bilge Ceylan'ın katıldığını belirtildi.

  Sırbistan'ın batısında yer alan Zlatibor Dağı'ndaki “Mokra Gora” adlı doğa parkında Kusturica tarafından kurulan ve ahşap evlerden oluşan Drvengrad'da (Tahta Kent) 2008 yılından bu yana organize edilen ve bu yıl 17-23 Ocak tarihlerinde düzenlenen “Kustendorf” festivaline katılmak üzere bugün Nuri Bilge Ceylan'ın da geldiğini kaydedildi.

  Festivalin sözcüsü Vesna Macoski Ceylan'ın bugün festivalin düzenlendiği Mokra Gora'ya geldiğini belirtti.

  Macoski ayrıca, Ceylan'ın festival çalışmaları Pazar günü başlayacağı, kendisinin “Anadolu'da Bir Zamanlar” filminin gösterimi ardından genç sinemacılarla çalıştayda bir araya geleceğini kaydetti.

  Festivalin “Çağdaş Girişimler” adlı bölümünde gösterilecek 8 filmin arasında, Nuri Bilge Ceylan'ın “Anadolu'da Bir Zamanlar” filmi de yer alıyor.
  Ceylan;ın yanı sıra Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk'un da “Çağdaş

  Girişimler” bölümünde katılacağını açıklandı.

  Belçika, İngiltere, Estonya, İtalya, Kanada, Kırgızistan, Makedonya, Meksika, Almanya, Polonya, Portekiz, Rusya, ABD, Sırbistan, Fransa ve İspanya olmak üzere 16 ülkeden 20 filmin festivalin yarışma programında yer alacağı, festivalin müzik programında ise Palagay (Rusya), Rosenberg Trio (Hollanda), Stribor ve Trovaci (Sırbistan), Adam Stinga (Moldova), Sonido Gallo Negro (Meksika) ile Boban ve Marko Markoviç Orkestrası'nın bulunacağı kaydedildi.
  Festivale, Benico Del Toro (Porto Riko), Jean-Pierre ve Luc Dardenne kardeşler (Belçika), Jean-Pierre Edelman (Fransa), Zoran Cvijanoviç (Sırbistan), Leila Hatami (İran) ve Asghar Farhadi (İran) gibi ünlü isimlerin katılacağı da belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı