Gündem Haberleri

  Nurcu profesörü YÖK ihraç etti

  Hürriyet Haber
  29.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YÖK, Said-i Nursi'nin fikirlerini öğrencilerine aşıladığı belirtilen Prof. Bünyamin Duran'ı ihraç etti. Bu karara göre Duran, üniversiteye de dönemeyecek, özel sektörde çalışırsa profesör unvanını kullanamayacak.

  YÖK, öğrencilere Said-i Nursi'nin fikirlerini aşıladığı belirtilen Prof. Dr. Bünyamin Duran‘kamu görevinden’ ihraç etti.

  Dumlupınar Üniversitesi'nin, hakkında soruşturma açıp ‘kamu görevinden çıkarılmasını’ önerdiği Bilecik İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bünyamin Duran, YÖK Disiplin Kurulu tarafından hem kamu görevi, hem de meslekten çıkarıldı. Çıkarılma tebligatının, Duran'a bayramdan sonra yapacağı öğrenildi. Bu karara göre, belediye ve il özel idareleri, döner sermayeli kuruluşlar, fonlar dahil kamu kurum ve kuruluşlarında memurluk yapamayacak olan Duran, üniversiteye de dönemeyecek. Duran özel sektörde çalışabilecek ama ‘profesör’ ünvanını kullanamayacak.

  Üniversitenin YÖK'e gönderdiği soruşturma dosyasında, Bünyamin Duran'ın, özellikle Said-i Nursi'nin fikirlerinin, öğrencilere öğretilmesi gerektiği görüşünde ısrar ettiği bildirildi. Fakülteden, ‘Bir randevuya katılmak’ için izin alan Duran'ın, 27 Eylül 2000 tarihinde Said-i Nursi ile ilgili İstanbul'da düzenlenen bir toplantıya katıldığı da ortaya çıktı.

  Savunmasında, ABD Utah Üniversitesi Profesörü Hakan M. Hakan Yavuz'un randevu yeri olarak toplantı salonunu verdiğini belirten Duran, konuşma yaptığını kabul etti. Toplantıya, kendisinin de üzerinde çalıştığı ‘Allah’ın hakimiyeti ile toplumun hakimiyeti ilişkisinin' konu edildiği için ‘dinleyici olarak’ katıldığını savunan Duran, görüşlerini açıklama imkanı bulduğunu söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı