Gündem Haberleri

  Nurcan, aramızdan ayrıldı

  Mesude ERŞAN / İSTANBUL
  15.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karaciğer komasına girerek İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Reanimasyon Ünitesi'nde tedavi altına alınan Kim Dergisi Yazı İşleri Müdürü Nurcan Çakıroğlu, 13 gündür sürdürdüğü yaşam savaşını kaybetti. Hepatit B'ye bağlı olarak karaciğerinde hızla yetmezlik gelişen ve yaşatılması için gerekli karaciğer tüm çabalara karşın bulunamayan 38 yaşındaki Çakıroğlu, dün sabaha karşı 03.00'te aramızdan ayrıldı.

  Çakıroğlu'unda Hepatit B virüsünün en öldürücü komplikasyonu olan akut karaciğer yetmezliğinin birdenbire geliştiğini belirten Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Orhan Arıoğul, ‘‘Çakıroğlu'nun yaşaması nakledilecek karaciğere bağlıydı. Hemen ülke içinde ve dışında organ arayışına girildi. Ancak bulunamadı’’ dedi. Geçen salı günü vücut direncinin düşmesine bağlı olarak Çakıroğlu'nda sepsis (enfeksiyon) ve çoklu organ yetmezliği geliştiğini hatırlatan Prof. Arıoğul, ‘‘Ancak bu aşamada organ nakli yapılması mümkün değildi. Çoklu organ yetmezliği geliştiği için tüm sistemlerin ayakta tutulması için destek verildi. Böbrek yetersizliğinin düzeltilmesine çalışıldı’’ dedi.

  Geçen hafta Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde beyin ölümü kararı verilen kimliği belirsiz bir kişinin karaciğeri Çakıroğlu için önce umut olmuştu. Ancak yasal 3 günlük süre geçmeden savcılığın organ alınmasına izin vermemesi, bu arada Çakıroğlu'nda da enfeksiyon gelişmesi umutları boşa çıkardı. Donörün kan grubunun Çakıroğlu'yla uyuşmadığını ve karaciğerinde de oksijen yetersizliğine bağlı tahribat meydana geldiğini belirten Prof. Arıoğul, ‘‘Hukuki prosedür nedeniyle organı almak gecikti. Ancak alınabilseydi de çok uygun olmayacaktı. 1-2 günde tekrar yeni bir organ bulmak gerekecekti. Organ nakilleriyle ilgili 2238 sayılı yasanın 14'üncü maddesi, kişilerin yakınında kimse yoksa, organ alınmasına izin verse de, hekimler daha önce buna dayandıklarında ‘organ hırsızlığıyla' suçlandılar’’ diye konuştu.

  Bugün Çakıroğlu için saat 11.00’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önünde, 12.30'da da Milliyet Gazetesi'nde tören düzenlenecek. Çakıroğlu, Erenköy Galippaşa Camii'nde kılınacak ikindi namazından sonra, Küçükyalı Mezarlığı'nda, geçtimiz aylarda kaybettiği babasının yanına defnedilecek.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de, Nurcan Çakıroğlu'nun vefatı nedeniyle ailesi ve Kim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Duygu Asena'ya birer başsağlığı telgrafı göndererek taziyelerini iletti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı