GeriGündem Numan Kurtulmuş'tan 1 Mayıs mesajı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Numan Kurtulmuş'tan 1 Mayıs mesajı

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, “İşçinin asıl bayramı, emeğinin karşılığını aldığı, insanca çalışma koşullarının sağlandığı, örgütlenme özgürlüğünün önündeki engellerin kalktığı gün olacaktır” dedi.

Kurtulmuş, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, 33 yıl sonra Taksim Meydanı'nın işçilere açılmasının, Türkiye'nin demokratik gelişimi açısından olumlu bir adım olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Numan Kurtulmuş, açıklamasında şunları kaydetti:
“Ancak işçinin asıl bayramı, emeğinin karşılığını aldığı, insanca çalışma koşullarının sağlandığı, örgütlenme özgürlüğünün önündeki engellerin kalktığı gün olacaktır. Dileriz ki 1 Mayıs bundan sonra ideolojik kutuplaşmaların, gereksiz tartışmaların değil, çalışma hayatının temel sorunlarının ele alındığı, sendikal hakları geliştirecek yasal düzenlemelerin tartışıldığı, sosyal güvenlik sistemindeki sorunlara çözüm arandığı bir zeminin vesilesi olur. Gerçek anlamıyla bir bayram havasında kutlanır.”

Türkiye'de çalışanların kayıt dışı istihdam ve yetersiz asgari ücret sıkıntılarıyla karşı karşıya bulunduğu yönündeki görüşünü de aktaran Kurtulmuş, yapılan araştırmalara göre sadece tekstil sektöründe 1 milyon 300 bin kişinin kayıt dışı çalıştırıldığını, TÜİK'e göre her 100 çalışandan 43'ünün sigortasının olmadığını öne sürdü.

Saadet Partisi Genel Başkanı Kurtulmuş, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“4 milyon 348 bin kişi asgari ücretle çalışmaktadır. Yanlış ve dışa bağımlı ekonomi modeli nedeniyle maalesef ülkemizde resmi işsizlik oranı yüzde 14.5'a çıkmıştır. İş aramaktan ümidini kesmiş olanlar da dahil edildiğinde bu oran yüzde 20.92'ye ulaşmaktadır. İşsizler ordusuna her yıl yüz binlerce çalışanımız eklenmektedir. Bu nedenle, acımasız neo liberal politikalardan vazgeçilerek, derhal üretime dayalı ve istihdamı arttırıcı politikalara dönülmelidir. Bu yılki kutlamaların, Türkiye'nin acı hatıralarını unutturacak bir olgunluk ve sükunet içerisinde gerçekleşeceğine inanıyor, çalışanların alınterinin karşılığını aldığı, müreffeh bir Türkiye temennisiyle, tüm çalışanların 1 Mayıs bayramını kutluyorum.”

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle