Gündem Haberleri

  Nükleer üsse silahlı saldırı

  AA
  17.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Pakistan'ın nükleer silahlarının bulunduğuna inanılan Kamra kentindeki hava üssüne militanlarca düzenlenen saldırıda dokuz kişi öldü, bir kişi yaralandı.

  Pakistan Hava Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, bomba yerleştirilmiş yelekler giymiş saldırganların hava üssüne otomatik silahlar ve RPG'lerle saldırdıkları bildirildi.

  Açıklamada, seçkin komandolarla takviye edilen güvenlik güçleriyle militanlar arasında 2 saat süren çatışmalarda sekiz militanın öldürüldüğü belirtildi.

  Hava üssünün çeşitli kesimlerinde yangınlar çıkmasına neden olan çatışmalarda bir askerin hayatını kaybettiği, üssün komutanı Hava Tümgeneral Muhammed Azam'ın da omuzundan yaralandığı kaydedildi.

  SALDIRIDAN SONRA İLK GÖRÜNTÜLER / FOTO GALERİ

  Pakistan Hava Kuvvetleri sözcüsü Tarık Mahmud, RPG mermilerinden en az birinin uçakların bulunduğu bir hangara isabet etmesi sonucu hangardaki uçaklardan birinde hasar meydana geldiğini söyledi.

  Mahmud, güvenlik güçlerinin kaçan militan bulunup bulunmadığını belirlemek amacıyla yaptıkları aramalar sırasında bulunan iki ev yapımı patlayıcının da imha edildiğini belirtti.

  Sorumluluğunu henüz hiçbir örgütün üstlenmediği saldırının, Pakistan Taliban'ı militanlarınca düzenlenmiş olmasının kuvvetle muhtemel olduğu bildirildi.

  Bazı uzmanlara göre, F-16'lar da dahil olmak üzere, çeşitli savaş uçaklarının yanı sıra, uçak ve diğer silah sistemleri imal eden bir fabrikanın bulunduğu

  Kamra'daki hava üssü, Pakistan'a ait nükleer silahları da barındırıyor. Ancak Pakistan ordusu, hava üssünün ülkenin nükleer programıyla ilişkisi olduğu iddialarını kesinlikle reddediyor.

  Batılı uzmanlar, halen elinde 100 kadar nükleer silah bulunduran Pakistan'ın, nükleer silah envanterini hızla genişletme çabası içinde olduğunu ifade ediyor.
  Pakistan'daki nükleer silahların güvenliği özellikle ABD için önemli bir kaygı konusu oluşturuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı