Gündem Haberleri

  Nükleer şerpa resmen MİT müşteşarı

  Hürriyet Haber
  26.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli İstihbarat Teşkilatı’nda (MİT) son dönemlerin en kritik ataması gerçekleşti. Süreç, Hürriyet’in çok önceden duyurduğu gibi sonlandırıldı. Bir ay önce prosedür gereği Müsteşar Yardımcısı olarak getirilen Hakan Fidan, yaş haddinden emekli olan Emre Taner’in yerine MİT Müsteşarı olarak atandı.

  42 yaşındaki Fidan, bir aydır kurumun iç ve dış istihbarattan sorumlu tüm birimleri dahil olmak üzere yönetim birimlerince ve Emre Taner tarafından da düzenli olarak bilgilendiriliyordu.

  Atamasının ardından Fidan’ın MİT İçerisinde İç ve Dış İstihbarat birimlerini birbirinden ayırarak yeni bir yapılanma gerçekleştirmesi de bekleniyor.

  Şerpa olarak öne çıktı

  Fidan’ın ismi Nepal’de Himalayalar’a çıkanlara rehberlik edenlere verilen isimden gelen ‘Şerpa’ olarak son günlerde sıkça anılıyordu. Çünkü, son olarak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndaki ‘guvernor’ sıfatı ile Başbakan Erdoğan ve Türk heyetine, Washington’daki geçen haftaki zirvede ‘Nükleer Şerpa (rehber)’ vazifesini yerine getirdi.

  MİT ve askerlerle dünyanın sorunlu bölgelerinde birlikte çalıştı. Güvenlik İşleri de kendine bağlı olduğundan terörizmle mücadele konularında uzmanlaştı. Başbakanın Özel Temsilcisi olarak Gazze, İran’ın Batı ile müzakereleri ve Suriye’de müzakereler üzerine tecrübe kazandı. Bölgede kritik yerel aktörlerden dünya liderlerine dek özel bir ilişki ağı kurdu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı