Gündem Haberleri

  Nükleer Santral Tasarısı için değişiklik operasyonu

  Nuray BABACAN / ANKARA
  24.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hükümet, sadece üç maddesi vetolu olan Nükleer Santral Yasası’nın tamamının yeniden görüşülmesini kararlaştırdı.

  Geçen hafta TBMM Sanayi Komisyonu’nda görüşülmeye başlayan yasada yeni değişiklikler yapmaya karar veren hükümet, 11 önergelik bir operasyon başlattı. Hükümetin tavrı, CHP’nin tepkisine neden oldu. Yasanın komisyonda görüşülmesine bugün devam edilecek. Bugün görüşülecek önergeler, Cumhurbaşkanının uyarıları doğrultusunda kurulacak şirketin denetiminin TBMM’de yapılmasını düzenliyor. Hazinenin yükünü azaltan düzenlemelerinde bulunduğu önergelerle ilgili itirazların yaşanması bekleniyor.

  AFŞİN-ELBİSTAN’A GARANTİ: Akkuyu ve Sinop’ta kurulması tartışılan nükleer santrallerin yasal altyapısını oluşturan yasa, seçimlerden önce TBMM’de kabul edilmiş, ancak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer veto ederek, Meclis’e göndermişti. Yasaya göre, Afşin-Elbistan başta olmak üzere 2014’e kadar işletmeye girecek olan ve yerli kömür kullanan elektrik santrallerine 15 yıl alım garantisi verilecek. Yasa özetle şu hükümleri içeriyor:

  KAMU DA SANTRAL YAPABİLECEK: Kamu veya özel sektör nükleer santral yapabilecek. Özel sektör ile kamu ortak olabilecek. Şirket, santralın kurulması aşamasında oluşabilecek zararın tazminine yönelik, zorunlu yatırım sigortası yaptıracak ve santralın faaliyeti süresince oluşacak atıkların taşınması, depolanması ve bertaraf edilmesiyle ilgili her türlü finansal maliyetlerin ve santralin işletme süresinin sonunda işletmeden çıkarma masraflarının karşılanması için oluşturulacak fonlara katkı yapacak.

  FON YETERSİZSE HAZİNE KARŞILAYACAK: Üzerinde santral kurulacak taşınmazların Hazine’nin özel mülkiyetinde veya devletin hüküm ve tasarrufu altında olması halinde, bu taşınmazlar üzerinde şirket lehine, Maliye Bakanlığı’nca bedelsiz olarak kullanma izni, irtifak hakkı kurulacak. Taşınmazlara ilişkin sözleşme sürelerinin sonunda, nükleer güç santrali, maliyeti kurulan fonlardan karşılanmak üzere sökülecek. Fonun yetersiz kalması halinde maliyetler Hazinece karşılanacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı