Gündem Haberleri

  Nükleer enerjiyle ilgili hukuki altyapı çalışmaları sürüyor

  A.A.
  01.08.2006 - 22:02 | Son Güncelleme:

  Bakan Güler, Enerji Sanayi ve Madencilik Hizmetleri Çalışanları Birliği Sendikası'nın (Enerji Bir-Sen), Maden Tetkik Arama Enstitüsü Genel Müdürlüğü lokalinde düzenlenen “Enerji Bürokratları Tanışma Kokteyline” katıldı.

  Burada kısa bir konuşma yapan Güler, enerji sektörünün önemine değindi ve bu çerçevede sektörde çalışanların huzurlu ve mutlu olmasının önemli olduğunu söyledi.

  Enerji sektörünün, emeğin en uç seviyede değerlendirildiği bir sektör olduğuna işaret eden Güler, hükümetin uyguladığı sıkı ekonomi politikaları çerçevesinde, ellerinden gelen en üst seviyede bu emeğin karşılığını vermeye çalıştıklarını kaydetti.

  Konuşmasında nükleer enerji konusunda yürütülen çalışmalara da değinen Bakan Güler, konuyla ilgili şu anda hukuki altyapı çalışmalarının sürdürüldüğünü belirterek, “Hukuki altyapı Meclis açılana kadar inşallah tamamlanmış olacak” dedi.

  Bakan Güler, nükleer enerjinin kalkınma, bilgi ve teknoloji seviyesi için bir eşik olduğunu sözlerine ekledi.

  Enerji Bir-Sen Genel Başkanı İbrahim Şimşek de nükleer enerji konusunda korku oluşturmak isteyen çevrelerin bulunduğunu kaydederek, ”Her enerji türünün kendine göre riskleri vardır. Elbette nükleer enerjinin de riskleri vardır. Ancak riskleri var diye kullanmamak olmaz. Gerekli tedbirleri aldıktan sonra rahatça kullanılabilir” dedi.

  Milli çıkarlar ve Türkiye'nin geleceği açısından bakıldığında, nükleer enerji kullanımında geç kalındığını savunan Şimşek, gelişmiş ülkelerin, elektrik üretiminin önemli bir bölümünü nükleer enerjiden karşıladığını söyledi.

  Şimşek, Türkiye'deki enerji fiyatlarının fazla olduğunu belirterek, dünya sanayileri ile rekabet edebilmek için fiyatların Avrupa Birliği ülkeleri seviyesine çekilmesi gerektiğini ifade etti.

  Türkiye'nin karanlıkta kalmaması için kanun ve yönetmeliklerde düzenlemeler yapılması gerektiğini kaydeden Şimşek, şunları söyledi:

  “Yabancı ve yerli sermaye için uygun yatırım ortamı oluşturulmalıdır. Ancak kendi öz kaynaklarımıza ağırlık verilmelidir. Kaçak enerjide azalma olmasına rağmen hala yüksektir. Bu konudaki gayretler sürmeli, maliyetleri artıran kayıp kaçaklar asgari düzeye indirilmelidir. Enerji yatırımlarının özendirilerek, yeni yatırımların ve yenilenebilir kaynaklı üretim tesislerinin, AB normlarına uygun şekilde teşvik edilmesi gerekir.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı