Gündem Haberleri

  Nükleer boğulma

  Hürriyet Haber
  13.10.2015 - 01:56 | Son Güncelleme:

  ANTALYA’nın Kemer ilçesinde önceki gün aynı anda boğulan iki turistten birinin, Rusya’daki dünyaca ünlü Dubna Ortak Nükleer Araştırmalar Enstitüsü’nün kıdemli araştırmacılarından Sarkis Arshavirovich Karamian olduğu anlaşıldı. Karamian’la aynı anda boğulduğu belirtilen ve cesedi aynı yerde bulunan Elena A. Mironova’nın da antropoloji dalında araştırmalar yapan bir bilim insanı olduğu ileri sürüldü.

  Enstitü bünyesindeki (FLNR) Flerov Nükleer Reaksiyon Laboratuvarı’nda görevli kıdemli araştırmacı, Nükleer Fizikçi Sarkis Arshavirovich Karamian’ın araştırmaları sonucunda yayınladığı birçok makalenin yanı sıra çeşitli ödüllere de layık görülmüş bir bilim insanı olduğu bilgisine ulaşıldı.

  Soğuk Savaş’ın en gizli üssü

  Soğuk Savaş döneminde büyük bir gizlilik içinde yürütülen nükleer araştırmaların merkezi olduğu ifade edilen Dubna Ortak Nükleer Araştırmalar Enstitüsü, 1956’da Moskova’nın kuzeyindeki Dubna bölgesinde kuruldu. Ermenistan, Azerbaycan, Belarus ve Kazakistan dahil 18 ülkenin üye olduğu, 5 bin 500 çalışanı bulunan enstitüde teorik fizik, parçacık fiziği, ağır iyon, nükleer reaksiyon ve nötron fiziği gibi 8 laboratuvar bulunuyor. Fizik ve nükleer fizik alanında dünyaca ünlü bilim insanlarının araştırma yaptığı laboratuvarda bugüne kadar 40’ın üzerinde önemli keşif yapıldığı, bunlar arasında 5 elementin de bulunduğu belirtiliyor.

  Etiketler: antalya , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı