Gündem Haberleri

  Nükleer başlıkları azaltalım

  Murat TOSUN/BERLİN
  20.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Obama, dün Berlin’in meşhur Brandenburg Kapısı’nda zırhlı camın ardında yaptığı konuşmada ülkesinin nükleer silah başlıklarını üçte bir oranında azaltacağını açıkladı, diğer nükleer güçlere de çağrı yaptı.

  Dün Berlin’de Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ikili görüşme yapan ABD Başkanı Barack Obama, sonrasında Almanya’nın Brandenburg Kapısı önünde kurulan platformda yaklaşık 4 bin davetliye hitap etti.
  Angela Merkel’in daveti üzerine mikrofona gelen Obama, dostlar arasında rahat olabileceğini söyleyerek ceketini çıkarıp gömleği ve kravatıyla konuşmaya başladı. Bu tarihi mekânda konuşmaktan onur duyduğunu belirten Obama, “Hiçbir duvar, barış, özgürlük ve eşitlik arzusunu durduramaz” diyerek sözlerine başladı. Obama, Avrupa ve ABD’nin dünyaya örnek olması gerektiğini belirterek toplumun tüm kesimlerine adil bir eşitlik sağlanması gerektiğini belirtti. Obama, “Yüreklerdeki duvarları devirmek için çaba gösterelim” dedi.
  Obama daha sonra silahsızlanma meselesine gelerek ABD olarak Soğuk Savaş döneminden kalma nükleer başlıkları üçte bir oranında azaltmaya hazır olduklarını söyleyerek diğer nükleer güçlere de çağrı yaptı. Obama, dünyayı, “Çağımızın tehdidi diye andığı küresel ısınmaya karşı da ortak çalışmaya” davet etti.

  Prizma hayat kurtardı

  ALMANYA Başbakanı Merkel ve ABD Başkanı Obama’nın görüşmelerinde ABD’nin dünyadaki internet ve telefon trafiğini izlediği, “Prism” (Prizma) diye adlandırılan bir sistemle, Facebook, Yahoo, Apple gibi büyük şirketlerin server’larından bilgi çaldığıyla ilgili iddialar da konuşuldu. Obama, bu uygulamanın ülkesinde hayat kurtardığını ve güvenlik için vazgeçilmez olduğunu söyledi. Basın toplantısında Merkel, “Ancak bu konuda orantılı davranılmalı ve denge sağlanmalı. İnternet hepimiz için yeni bir ülke” dedi.

  ‘First man’ Obama kadınlarını gezdirdi

  ABD Başkanı Obama, Almanya Başbakanı Merkel’le görüşürken, liderlerin eşleri Berlin Duvarı’nın kalan bölümünün bulunduğu bölgeyi gezdi. ABD’nin first lady’si Michelle Obama, kızları Malia ve Sasha ile hala Auma Obama’ya, Merkel’in eşi Joachim Sauer eşlik etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı