Gündem Haberleri

  Nü resme pembe elbise neden giydirildi

  Bülent OVACIK / İSTANBUL
  20.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rezzan Has Müzesi’nde önceki gün açılan “Türk Resim Sanatı’nın Bir Asırlık Öyküsü II” başlıklı serginin başyapıtı Mahmut Cüda’nın Sara adlı tablosu. Cüda’nın çok az sayıdaki nü çalışmasından biri olan resme sonradan pembe elbise giydirmesinin ilginç bir hikayesi var.

  REZAN Has Müzesi’ndeki “Türk Resim Sanatı’nın Bir Asırlık Öyküsü II” başlıklı serginin başyapıtı, Mahmut Cüda’nın Sara adlı tablosu. İlk kez sergilenen eser, 1929’da yaptığı üç nü tablodan biri. Peki, üzerindeki pembe volanlı elbise neyin nesi?
  İşte onun hikayesini Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kıymet Giray anlatıyor: “Üzerinde bulunan pembe elbise, Cüda’nın, 1931 yılında yaşamını birleştirdiği eşi Nazıma Hanım’ın akademi balosunda giydiği elbisedir. Cüda, bu nü resmine, çok sevdiği eşiyle ilk karşılaşmasında üzerinde gördüğü, kolları, yakası ve etekleri volanlı pembe elbiseyi 1932 yılında giydirir. 2008 yılında Can Has koleksiyonuna geçen bu resim, portre özellikleriyle Cüda’nın çok özgün ve etkili yapıtları arasında önemli bir yere sahip.”
  Akademi’nin modeli
  Ahu ve Can Has koleksiyonundan seçilmiş 100 önemli eserin yer aldığı sergiyi önceki akşam açan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tabloya, “Yıllardan bu yana Mahmut Cüda’nın natürmort ustası olduğunu bilirdim. Bugün serginin doruk noktasındaki o tablo beni bambaşka bir aleme taşıdı” sözleriyle dikkat çekti.
  O tablonun kahramanı, ressamın önce çıplak tablosunu yapıp iki yıl sonra büyük aşkının elbisesini giydirdiği Sara kim?
  Doktora tezini, Kübist-konstrüktif biçimleri savunan Müstakiller Grubu’ndan Mahmut Cüda’nın eserleri üzerine hazırlayan Prof. Dr. Kıymet Giray, Sara’nın o dönemde akademide çalışan bir model olduğu söylüyor.
  Oryantalist ressamlardan günümüze Türk resim sanatının önemli eserlerinin yer aldığı sergi 30 Nisan 2010’a kadar açık.

  Antalya Piyano Festivali Mendez’le veda  ediyor

  Antalya’da Fazıl Say’ın sanat yönetmenliğinde devam eden 10. Uluslararası Antalya Piyano Festivali yarın akşam sona eriyor. Antalya Kültür Merkezi’nde yapılacak kapanış konserinde “Bach por Flamenco” albümüyle çok konuşulan piyanist Miriam Mendez sahne alacak.
  Miriam Mendez, Mozart Sueno Flamenco isimli son albümde 21. yüzyıl flamenkosunun kalbine hayali bir yolculuk yapıyor ve Mozart ruhunun Endülüs ruhu ile nasıl birleştiğini anlatıyor.  Sanatçı, bu yepyeni albümünü yarın akşam saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde çalacak.

  GÜNÜN AJANDASI

  Dünya Çocuk Günü

  BERKANT Çolak’ın 20 Kasım Dünya Çocuk Günü vesilesiyle Fener ve Balat sokaklarında oynayan çocukları çektiği fotoğraflardan oluşan “Düşümde Oyun Var” adlı sergi Taksim metrosunda açılıyor. Omo ve TOÇEV’in katkılarıyla hazırlanan sergi 15 gün boyunca görülebilir.

  Tarihsel güldürü

  ANKARA Ekin Tiyatrosu, bu yılki yeni oyunu Heccav’ı bugün, yarın ve pazar günü İzmir AKM Adnan Saygun Salonu’nda sahneleyecek. Oyunun ana karakteri hiciv şiirinin önemli ismi Şair Eşref. Oyun, Abdülhamit dönemi ve bugün anlatılıyor.

  Verdi’nin nitelikleri

  MERSİN Devlet Opera ve Balesi yarın Verdi’nin üç perdelik operasını sahneleyecek. Librettosunu Schiller’den hareketle S. Cammarano’nun yazdığı eser için eleştirmenler Verdi’nin gerçek niteliklerine ilk defa rastlandığı söyleniyor.

  Ara Güler Yıldız’da

  SOSYAL - belgesel fotoğraf alanında dünyaca ünlü fotoğraf sanatçımız Ara Güler’in kariyerinde önemli yer tutan çalışmaları, 20 Kasım-31 Aralık 2009 tarihleri arasında Beşiktaş Yerleşkesi’ndeki Yüksel Sabancı Sanat Merkezi’nde sergilenecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı