Gündem Haberleri

  Notlarını notmatikten öğreniyor

  Hürriyet Haber
  07.12.2001 - 02:12 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de ilk defa Nazilli Atatürk Lisesi'nin koridoruna ‘‘notmatik’’ konuldu. 800 öğrenciye, 2 milyon lira karşılığında, fotoğraflı kartlar dağıtıldı.

  Kartını makinadan geçiren öğrenci, tüm derslerden aldığı yazılı ve sözlü notlarıyla birlikte, devamsızlık durumu ile ilgili son bilgileri de ánında öğrenme imkánına kavuştu.

  Okul Müdürü Hanifi Güney, ‘‘Not öğrenmek, ATM'den para çekmek kadar kolay. Öğretmenler odasına iki bilgisayar koyduk. Öğretmenlerimiz boş vakitlerinde öğrencilerinin yazılı ve sözlü notlarını kaydediyor. İdare de devamsızlık durumunu bilgisayara giriyor. Öğrenci, makinadan kredi kartını geçirir gibi kartını geçiriyor ve sürekli son durumunu takip edebiliyor. Notu teşekkür ya da takdir belgesine yetiyorsa, bu bilgi de veriliyor. Daha çok çalışması gereken öğrenci bunun farkına erken varıyor. Yıl sonundaki idari yük de tamamıyla ortadan kalkmış oluyor’’ dedi.

  Güney, bu kartlardan birer tane de öğrenci velilerine vereceklerini, böylece ailelerin de çocukların durumunu takip edebilme imkánına kavuşacaklarını söyledi. Sistemin iki milyar liraya malolduğunu belirten Hanifi Güney, ‘‘kara kaplı’’ olarak tabir edilen not defterlerinin tarihe karışacağını da vurguladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı