Gündem Haberleri

  Norveçli yaşlılara Antalya'da bakılacak

  A.A
  03.10.2008 - 16:40 | Son Güncelleme:

  Norveç Devleti'nin ilgili kurumlarında barınan bakıma muhtaç yaşlılar, dönem dönem Antalya'da yaşayacaklar.

  Tom Stemre başkanlığındaki İskandinav Yaşam Merkezi (Scandinavian Life Center) yöneticileri, Özaltın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özaltın ile Norveçli yaşlılar için oluşturulan proje için hazırlanan protokole imza attılar.

  Özaltın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özaltın, İskandinav Yaşam Merkezi Türkiye Sorumlusu Oya Demirel, Gloria Golf Hotels Resort Genel Müdürü Özgür Çinkılıç, Norveçli turistlerin sağlık hizmetini alacağı Aspendos Hastanesi Yönetim Kurulu Eş Başkanı Dr. Ferhat Kayan ve Tom Stemre başkanlığındaki Trygve J. Willersrud, Thormod Sikkeland, Ole Jorgen Sovık, Reidar Gulliksen ve Akif Alpar'dan oluşan İskandinav Yaşam Merkezi yöneticileri, Gloria Select Hotelsde basın toplantısı düzenleyerek yaşlı Norveçliler için Türkiye'de uygulanacak proje hakkında bilgi verdiler.

  İskandinav Yaşam Merkezi yetkilisi Tom Stemre, Norveç halkı için Antalya'nın çok iyi bir tatil ve yaşam bölgesi olduğunu ifade ederek, Norveçlilerin aradığı tek şeyin kalite olduğunu belirtti. Stemre, “Belek'teki Gloria otelleri ve Aspendos Hastanesinde beklediğimizden fazlasını bulduk. Bizim için insan faktörü de önemli. Çalışanların, insanları mutlu etmek için ellerinden geleni yapması Antalya'yı tercih etmemize neden oldu. Bu anlaşmanın iki ülke için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

  İskandinav Yaşam Merkezi Türkiye Sorumlusu Oya Demirel ise Norveç ve Türkiye hükümetleri arasında imzalanan anlaşmayla Norveçli yaşlıların uzun süre Türkiye'de kaliteli yaşam almasına olanak sağlandığına dikkati çekerek, şunları söyledi:
  “Norveç hükümeti daha önce İspanya, İtalya ve Yunanistan ile bu anlaşmayı imzaladı. Şimdi de Türkiye'de bu anlaşma imzalanacak. Bu anlaşma ile Norveç'te hükümetin baktığı 25 bin kişiye Türkiye'de kaliteli yaşam sunulacak. Projenin amacı, İskandinav ülkelerinde sağlık sorunu olan kişilerin ve yaşlıların Akdeniz ülkelerinde her türlü, bakım, tedavi, rehabilitasyon ve kaliteli yaşamlarını sağlamak.”

  Demirel, proje çerçevesinde Ocak 2009'da 200 kişilik Norveçli yaşlının Belek'e geleceğini ve 4 ay boyunca kalacağını, 1200 kişilik ikinci grubun 15 Eylül 2009-31 Mayıs 2010 tarihleri arasında 8 ay boyunca Belek'te kalacaklarını, üçüncü yılda ise grubun sayısının 2 bin 500-3 bin kişiye kadar yükselebileceğini bildirdi. Demirel, gelenlerin memnun kalmaları durumunda 25 bin kişiye çok uzun yıllar boyunca Türkiye'de kalma olanağı sağlanacağını belirtti.

  NORVEÇ KÖYLERİ KURULACAK

  Demirel, Norveçli yaşlıların kaldıkları otelde ve sağlık hizmeti alacakları hastaneden memnun kalmaları durumunda anlaşma gereği Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde her biri 2 bin 500 kişilik Norveç köylerinin kurulacağını, bu köylerde Norveç bankasından hastanesine, üniversitesinden bakkalına kadar her şeyin bulunacağını sözlerine ekledi.

  Özaltın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özaltın da bugüne kadar turizm sektöründe imza attıkları birçok yenilik olduğunu, ancak bu projenin bir ilk olduğunu, uzun yıllar devam edeceğine inandığını ifade etti.

  Gloria Golf Hotels Resort Genel Müdürü Özgür Çinkılıç ise 2 bin 200 dönümlük alana sahip Gloria otellerinde 16 kilometrelik yürüyüş parkuru bulunduğuna değinerek, şunları söyledi:
  “İlk grup Norveçli yaşlıyı ocak ayından itibaren ağırlamaya başlayacağız. Türk turizminde yalnızca kum, deniz ve tarih satmanın dönemi sona erdi. Norveçliler artık Türkiye'yi evi gibi hissedecekler. Aspendos Hastanesi ile varılan anlaşma çerçevesinde içinde sağlık ekibinin de bulunacağı tam donanımlı bir ambulans 24 saat otelde bekleyecek. Her yaşlıya ayrıca acil aramalar için birer cep telefonu verilecek. Onların sıkılmaması için golf, aerobik, dans, Türk yemekleri kursu verilecek. Ayrıca misafirlerimize el sanatlarıyla ilgili çalışma yapma olanağı sunulacak. Eğer biz onları memnun edersek Türkiye'de 10 Norveç köyü kurulacak. 8 yıl içinde yapılacağına inandığımız Norveç köylerinde her türlü imkan olacak. Ayrıca eğitilecek Türk gençleri 25 bin Norveçli yaşlıya bakacak. Norveç köylerinde iş olanakları da olacak.”

  ASPENDOS HASTANESİ

  Aspendos Hastanesi Yönetim Kurulu Eş Başkanı Dr. Ferhat Kayan ise yapılacak çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:
  “Sağlık hizmetleri Türkiye'de Avrupa'ya göre daha ekonomik. Türkiye'de sağlık hizmetleri hem kaliteli, hem ekonomik olması ve doğanın güzelliği Avrupalıları cezbediyor. Bu nedenle Norveçli yaşlılar güneşin bol olduğu Antalya'ya özellikle kış aylarında gelerek hem yaşam kalitelerini yükseltmek hem de sağlık hizmeti almak istiyorlar. Hastanede bilimsel danışma kurulu oluşturduk. Gelen her Norveçli önce hastanede sağlık kontrolünden geçirilecek. Daha sonra bu kişiler için sağlık uygulamaları hazırlanacak. 4.5 milyon nüfuslu Norveç'de 800 bin yaşlı var. 20 milyon nüfusu olan İskandinav ülkelerinde 6 milyon kişide sedef hastalığı mevcut. Sedef hastalığı olanları Sivas'taki balıklı kaplıcalara götürerek tedavi edilmelerini sağlayacağız. Yaşlılar termal kaynaklardan yararlanmaları için de Denizli ve Afyon'daki tesislere götürülecek. 21 günlük bu kürler sayesinde yaşlı Norveçliler hem tedavi görecekler hem de farklı bir bölgede yaşam olanağı bulacaklar.”

  Konuşmaların ardından Özaltın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özaltın ile İskandinav Yaşam Merkezi yetkilisi Tom Stemre hazırlanan protokole imza attılar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı