Gündem Haberleri

  Norm kadro

  Hürriyet Haber
  22.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÖĞRETMENLİK dünyanın en kutsal mesleği. Büyük önder Atatürk'ün söylediği gibi ‘‘Öğretmenler şüphesiz ki bu nesil sizlerin eseri olacaktır’’ sözü bunun en büyük kanıtıdır.

  Öğretmenler, günümüzde zor koşullar altında görev yapmaktadır. Bunu herkes çok iyi bilir. Ancak binlerce öğretmen zorluklara katlanırken bazılarının yan gelip yattığı da açıktır.

  Yıllardır böyle olan bu duruma Milli Eğitim Bakanlığı ‘‘Norm Kadro’’ uygulaması getirerek çözüm bulmaya çalıştı. Uygulama özünde yerinde. Fakat uygulamada alınan kriter ve ölçüler adelet çizgisinin altındadır. Bu noktada öğretmenlerin yakınmalarına hak vermemek mümkün değil.

  TORPİL İDDİASI

  ‘‘Norm Kadro’’ uygulaması başladıktan sonra branşlarında fazlalık olan öğretmenler koordinatör okullara atandı. Görevlerine öğretim yılı sonunda başlayacak. Yeni uygulamayı Türkiye'de ilk başlatanlardan biri olan Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığı çalışmayı Hürriyet Akdeniz'de yayınlatınca bu yüzden büyük tepki aldı. Hatta uzun sürüden beri adından bile söz edilmeyen ve unutulan ‘‘Torpil’’ iddiasını gündeme getirdi.

  Çalışmaları çok yakından takip ediyorum. Çalışmalarda sadece bakanlığın gönderdiği genelgeye göre hareket ediliyor. Buradaki tek amaç da torpil iddiasını ortadan kaldırmak. amak amacıyla yapılan provokasyondur.

  YANLIŞLIĞI ANLATMAK

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın gönderdiği genelgeden Antalya Milli Eğitim de rahatsız. Çünkü bir çok değerli öğretmen, hatta aralarında 18-20 yıllık öğretmenler var bu uygulamaya girenler arasında. Bazıları özenle seçilmiş ve görev yaptıkları okullara atanmışlar. Ama uygulama başlayınca onlarda atandıkları okullara arkadaşlarından sonra atandığı için fazla öğretmen konumuna girdiler. Fakat yapılacak bir şey olmadığı için herkes kaderine razı olmak zorunda kaldı.

  İşte bu noktada yapılacak tek şey Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'nü suçlamak yerine Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde girişimde bulunmaktır. Bu nasıl olacaktır? Antalya Millitvekilleri'ni devreye sokarak sorunu anlatmak ve onların bakana mağduriyeti anlatmalarını sağlamak. Uygulamayı ya durdurtmak ya da değiştirilmesini sağlamaktır. Yoksa oraya-buraya çamur atmakla bu işte sonuca ulaşmak mümkün değildir.

  Ben uygulamanın özünde doğru ancak kriterlerin yanlış olduğunu bir kez daha yineliyorum. Yapılacak tek şey bu yanlışlığı anlatmanın yollarını aramaktır.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı