Gündem Haberleri

  Nokia'dan N-Gage'e revizyon

  Hürriyet Haber
  14.04.2004 - 14:15 | Son Güncelleme:

  Cep telefonu pazarının lideri Nokia, iddialı çıkışına rağmen beklentileri bir türlü karşılayamayan mobil oyun konsolu N-Gage’in yeni versiyonu tanıttı.

  N-Gage QD adı verilen yeni oyun konsolu, ilk modele göre daha ucuz olmasının yanı sıra daha iyi oyun kontrolü, daha fazla batarya ömrü sunuyor. N-Gage’e göre daha küçük bir tasarıma sahip olan cihazın altında oyunların takılabileceği bir yuva da bulunuyor.

   

  En fazla 200 euro ya da 200 dolardan satılması planlanan yeni oyun konsolu Avrupa ve Asya’da mayıs, ABD’de ise haziran ayında oyun severlerle buluşacak.

   

  Mobil oyun pazarı küresel oyun endüstrisinin en hızlı büyüyen halkasını oluşturuyor. Araştırma kuruluşu Informa’ya göre 2002’de 243 milyon dolarlık hacmi olan mobil oyun pazarının değeri 2007’de 3.8 milyar dolara çıkacak. 

   

  Nokia geçen ekim ayında milyonlarca euroluk tanıtım kampanyaları eşliğinde N-Gage çıkararak mobil oyun pazarına ilk adımını atmıştı. Ancak Finlandiyalı üreticinin büyük umutlar bağladığı cihaz, şekli, ekranının küçüklüğü, yüksek fiyatı (300 euro) gibi nedenlerden dolayıyoğun eleştirilerle karşılaştı. Kullanıcıların N-Gage’i benimseyememesinin bir başka nedeni de oyunları takmadan önce bataryayıçıkarmak zorunda kalmalarıydı. Nokia geçen ay yaptığı açıklamada N-Gage satışlarının beklentilerin altında kaldığını itiraf etmişti.

   

  Endüstri uzmanları Nokia’nın yeni modelde yaptığı değişiklikleri takdir etmekle birlikte, cihazın fiyatının Nintendo’nun Game Boy Advance’ı gibi başlıca rakiplerine oranla hala yüksek olduğunu düşünüyor.  

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı