Gündem Haberleri

  Nokia'dan gazetecilere mobil özgürlük

  ANKA
  26.10.2007 - 17:33 | Son Güncelleme:

  Nokia, gazetecilerin haber peşindeki yolculuklarını kolaylaştırmak üzere oluşturduğu yeni mobil gazetecilik uygulaması ile, haberlerin, fotoğrafların, ses ve video kayıtlarının dizüstü bilgisayarlar yerine avuçiçi cihazlarla aktarılmasını sağlıyor.

  Nokia’dan yapılan açıklamaya göre, Nokia Araştırma Merkezi (Nokia Research Center - NRC) ve Reuters’ın ortak geliştirdiği mobil gazetecilik projesi ile gazetecilerin son derece hafif bir cihaz aracılığıyla dünyanın en ücra köşelerinden bile haber geçmelerine olanak tanınıyor.

  Mobil gazetecilik uygulaması, mevcut smartphone’larda da bulunan multimedya özelliklerini kullanıyor ve bunları bir araya getirerek, gazetecilerin kullanımına uygun niteliklerle donatılmış bir kit yaratıyor. Yepyeni bir kullanıcı arayüzüyle erişilen bu kit, multimedya özellikleri, metin düzenleme araçları ve canlı video aktarımı imkanı sunuyor. Uygulamadaki meta-veri araçları, haber içeriği ile ilgili olarak cihazda kayıtlı bulunan tüm bilgileri (yer, saat, tarih vb.) otomatik olarak bir araya getiriyor. Uygulamanın deneme sürecinde kullanılan GPS özellikli video aktarım teknolojisi Comvu tarafından sağlanıyor. Reuters’ın geliştirdiği mobil yazı işleri arayüzü de, NRC tarafından geliştirilen kiti yazı işleri sürecine entegre ederek, haberlerin hemen hemen eşzamanlı olarak sahadan yayınlanmasına olanak tanıyor.

  Reuters Media Bilim Ekibi Başkanı Nic Fulton, kullanımı son derece kolay olan uygulamanın, gazetecilerin sahadaki tüm gereksinimlerine yanıt verdiğini belirterek, “Geniş hacimli dizüstü bilgisayarlar yerine, elde taşınabilir cihazların kullanıldığı mobil gazetecilik uygulaması sayesinde, olay yerinde haber hazırlayıp dağıtabiliyoruz. Böylece hem zaman kazanıyor hem de en güncel haberleri, en yüksek kaliteyle okurlarımızla paylaşıyoruz.”dedi.

  Uygulamanın ilk aşamada sadece profesyonel gazetecilere yönelik olmasına rağmen, araştırmanın etkilerinin uzun vadede daha geniş kitlelere yayılacağını bildiren, NRC yetkilileri, şunları kaydetti:

  “Aslında ‘vatandaş gazeteciliği’ ya da ‘halk gazeteciliği’ terimleri birkaç yıldır kullanılıyor fakat teknolojik yenilikler, özellikle de mobil multimedya bilgisayarları bu kavramı önemli ölçüde değiştirdi. Bu gazetecilik türü artık, belirli bir konu ya da coğrafi alan etrafında toplanan gruplardan, haber niteliği taşıyan bir olaya tanık olma şansına (ya da şanssızlığına) sahip kişilere kadar pek çok insanı ve topluluğu kapsamaya başlıyor.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı