Gündem Haberleri

  Nokia'da 'kan kaybı' sürüyor

  Hürriyet Haber
  16.04.2004 - 17:13 | Son Güncelleme:

  İlk çeyrek karının yüzde 16 oranında azaldığını açıklayan mobil telefon devi Nokia, gelecek günlerin kendileri için daha da zor geçeceği uyarısı yaptı.

  Ay başında yaptığı açıklamayla cep telefonu satışlarının beklenenden az olduğunu duyuran Finlandiyalı üretici, 2004’ün ilk üç ayında 816 milyon dolarlık net kar açıkladı. Nokia’nın önceden yaptığı uyarıya rağmen firmanın hisseleri yüzde dört oranında düştü.

   

  Cep telefonu piyasasında uzun zamandır beklenen iyileşme, ilk çeyrekte küresel cep telefonu satışlarında yüzde 29’luk bir artışa yol açarken, Nokia’nin büyüme oranı yüzde 19’da kaldı.

   

  Uzun zamandır cep telefonu pazarının lideri olan Nokia’nın açıklamaları, firmanın Samsung ve Siemens gibi rakipleri karşısında pazar payı kaybetmeyi sürdüreceği şeklinde yorumlanıyor Endüstri uzmanlarına göre, Nokia’nın ikinci çeyrek performansı da beklentilerin altında kalabilir.

   

  SAMSUNG’TAN REKOR KAR

   

  Nokia’da sıkıntılı günler yaşanırken, Güney Koreli üretici Samsung’ta yüzler gülüyor. İlk çeyrek karını üçe katlayan elektronik devi kendi rekorunu da kırdı. Firmanın beklentilerinin üzerindeki bu performansında, kameralı cep telefonu satışlarının payı büyük. Samsung, cep telefonu pazarında 2003’te yüzde 10.5 olan pazar payının bu sene yüzde 14’e çıkacağını tahmin ediyor.

   

  2004'ün ilk üç ayında 2.7 milyar dolar kar açıklayan firmanın gelir artışında kameralı cep telefonunu satışlarının yanı sıra, plazma ekranlar ve çip pazarında giderek artan talebin de etkisi var.

   

  (BBC)

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı