Gündem Haberleri

  Nokıa tekrar akıllı telefon üretebilmek için pazar arayışına geçti

  Hürriyet Haber
  14.07.2015 - 17:41 | Son Güncelleme:

  Uzun süredir mobil telefon üretimine başlayacağı konuşulan Nokıa’dan resmi açıklama geldi. Açıklamaya göre şirket 2016’nın sonuna doğru tekrar akıllı telefon üretimine geçebilecek.

  Nokıa’nın mobil cihaz bölümünü Microsoft'a sattıktan sonra tekrar mobil telefon pazarına döneceği konuşuluyordu. Uzun süredir gündemde olan konu hakkında şirket ilk resmi açıklamayı yaptı.

  Nokia Technologies sözcüsü Robert Morlino, akıllı telefon pazarına tekrar girmek istediklerini; ancak bunu bir ODM firması üzerinden yapmak istediklerini belirtti. Yani Nokia kendisi telefon üretmeyecek ve Foxconn gibi bir ortağın ürettiği cihazlara kendi markasını yerleştirecek.

  Şirket mobil cihaz üretim birimini 2013’te Microsoft’a 5,44 milyar euroya satarak zararı minimuma indirmeyi başarmıştı. Şirket o zamandan beri harita servisi başta olmak üzere yazılım servislerine yoğunlaştı. Microsoft ise 2014 yılının ikinci yarısından sonra Nokia ismini ve logosunu Lumia serisinden başlayarak akıllı telefonları üzerinden kaldırdı.

  NOKIA ORTAK ARAYIŞINA BAŞLADI


  Nokia’nın yeniden mobil cihaz üretip satmaya başlayabilmesi için öncelikle Microsoft ile yaptıkları anlaşmadan doğan marka kullanım hakkının süresinin dolması gerekiyor. Anlaşmaya göre Nokia, kendi ismiyle akıllı telefon üretmeye 2016’nın 4. çeyreğinde başlayabilir. Şirket yöneticileri öncelikle bu tarihi bekleyecek, üretim, satış, pazarlama ve müşteri desteği için bir ortak bulacak.

  Bu bakımdan Nokia birinci sınıf bir üretici ile anlaşarak üretim, satış ve pazarlama konularını ona devredecek. Kendisi ise sadece tasarım ve teknolojide farklılaşma konularında rehberlik edecek. Böylece Nokia sözleşmeyi ihlal etmeden kıyısından dolaşmış olacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı