GeriGündem Nobeller sahiplerine kavuştu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nobeller sahiplerine kavuştu

2009 Nobel tıp, fizik, kimya, edebiyat ve ekonomi ödülleri, İsveç'in başkenti Stockholm'da düzenlenen törende sahiplerine teslim edildi.

Stockholm'daki törende ödüller, İsveç Kralı 16'ncı Carl Gustav tarafından  sahiplerine verildi. Rumen asıllı Alman yazar Herta Müller, 20 yıl önce devrilen Rumen  diktatörü Nikolay Çavuşesku'ya karşı eserlerinde tepki verdiği ve nesir tarzı  nedeniyle layık görüldüğü nobel edebiyat ödülünü aldı.
Müller, edebiyat alanındaki çıkışını 1982 yılında, Romanya'da sansürlenen  ve kısa öykülerden oluşan "Niederungen" kitabıyla yapmış, iki yıl sonra kitabın  sansürsüz halini Almanya'da yayımlatmıştı. Romanya'da Çavuşesku dönemini açıkça  eleştirmesi nedeniyle kendi ülkesinde kitaplarının basılması yasaklanmıştı.
Herta Müller, kendisi gibi yazar olan eşi Richard Wagner ile birlikte  1987 yılında Romanya'dan Almanya'ya göç etmişti.

Törende, kanser ve yaşlanmayla ilgili araştırmaları nedeniyle Nobel tıp  ödülünü paylaşan Avustralya asıllı Amerikalı Elizabeth Blackburn (60), Amerikalı  Carol Greider ve Amerikalı Jack Szostak de ödüllerini teslim aldı.

Nobel Kimya ödülü ribozomların yapısı ve işleyişi konusundaki çalışmaları  nedeniyle Amerikalı Venkatraman Ramakrishnan ve Thomas Steitz ile İsrailli Ada  Yonath'a teslim edildi.

Hücrenin protein ürettiği yer olan ribozomun ayrıntılı haritasını  çıkarmaları ve yeni antibiyotiklerin yolunu açan çalışmaları dolayısıyla ödüle  layık görülen bilim adamları, farklı antibiyotiklerin ribozomla nasıl ilişkili  olduğunu gösteren 3 boyutlu örnekleri çıkarmayı başarmıştı.

Törende, Nobel Ekonomi ödülü “Ekonomik Yönetişim” temasındaki  “yönetişim” faktörünü, “klasik” düşünce ve anlayışın dışında analiz eden  Amerikalı Elinor Ostrom ve Oliver Williamson'a takdim edildi. Ostrom, bu ödülü  kazanan ilk kadın olmuştu.

2009 Nobel fizik ödülü de ışığın fiber optik içinde aktarılması  alanındaki çığır açıcı çalışmaları ve bir görüntüleme yarı iletken devresi icat  etmeleri dolayısıyla 3 Amerikalı fizikçi Charles K. Kao, Willard S. Boyle ve  George E. Smith arasında paylaşıldı.

Stockholm'deki takdim töreninde ödül sahipleri ayrıca, altın madalya,  diploma ve yaklaşık 10 milyon İsveç kronu (2,1 milyon TL) değerinde çekle  ödüllendirildi.

Nobel barış ödülü Oslo'da, Tıp-Fizyoloji, Fizik, Kimya, Edebiyat ve  Ekonomi ödülleri ise Stockholm'de düzenlenen törenlerle veriliyor. Törenler, ödülün kurucusu Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü olan 10 aralıkta yapılıyor.

Nobel Barış Ödülü de daha önce Oslo'da düzenlenen törenle ABD Başkanı  Barack Obama'ya verildi. Nobel ödüllerinin verilmeye başlandığı 1901'den bu yana ilk kez 5 kadın  birden ödül aldı.
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle