Gündem Haberleri

  Nobel tarihinden notlar...

  Hürriyet Haber
  02.10.2003 - 16:33 | Son Güncelleme:

  * Alfred Nobel, kendi adını taşıyan ödüllerin, insanlık için yararlı hizmetlerde bulunan kişilere verilmesini şart koşmuştu. Buna karşın her yıl ödüllerin sahipleri açıklandığında, söylentilerin ardı arkası kesilmiyor. Kimileri ödüllerin verildiği kişileri eleştiriyor, kimileri de veriliş nedenlerini. Bu tür tartışmalara sebep olan Nobel Ödülü sahiplerinden biri de Horveçli Knut Hamsun.

  * Robert Ferguson "Enigma, The Life of Knut Hamsun" adlı eserinde, 1920 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Hamsun'un Üçüncü Reich'a olan bağlılığından söz ederek şöyle diyordu: : "Hamsun, yaptığı geziden sonra Norveç'e döndüğünde, Joseph Goebbels'in kendisini kabul etmesinden duyduğu memnuniyeti belirtmek için yollar aramıştı. En uygun hediyenin ne olacağı konusunda uzun süre düşündü ve sonunda ona 1920 yılında Nobel Ödülü olarak aldığı madalyayı takdim etmeyi uygun gördü."

  * Nobel Edebiyat Ödülü'nü haketmediği halde kazandığı konusunda tartışmalar yapılan yazarlardan biri de Pearl S Buck. Akademisyenler ve eleştirmenler, 1983'de Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Buck'ın, bu ödülü hakedecek binr kültürel birikime sahip olmadığını iddia ettiler. Peter Conn 1996 yılında yayınladığı Pearl S. Buck: A Cultural Biography'de, Nobel ödülü'nün Buck'a verilmesini İsveç Akamedisi'nin kötü bir değerlendirmesi olarak yorumladı.

  * Aradan geçen bunca zaman içinde Nobel Edebiyat Ödülü'nü sadece iki yazar reddetti. Bunlardan biri 1958'de bu ödüle değer görülen Boris Pasternak, diğeri de ödülü 1964 yılında kazanan Jean Paul Sartre'dı.

   
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı