Gündem Haberleri

  Nobel sahipleri: Gelecek internette

  Hürriyet Haber
  01.12.2001 - 11:58 | Son Güncelleme:

  Nobel ödüllülerin yüzde 85`i, internetin kendi iş ve yaşamlarında pozitif bir etki yaratacağını düşünüyor.

  http://www.cisco.com/nobel/survey/ internet sitesinde yayınlanan bilgiye göre, Nobel ödüllerinin verilişinin 100. yılını kutlamak amacıyla, Cisco Systems tarafından Princeton Survey Research Associates (PSRA) şirketine yaptırılan araştırmaya 71 Nobel sahibi katıldı. Araştırmada, Nobel sahiplerine, 2020 yılının internetinin; eğitim, yenilikçilik ve küresel yaşam standartları üzerindeki rolünün ne olabileceği soruldu.

  Araştırmaya göre, Nobel sahiplerinin yüzde 92`si ``yetersiz eğitimfırsatları ve cahilliği insanoğlunun temel sorunlarından birisi`` olarak görüyor. ``Internet, eğitimi düzeyini arttırmada pozitif etki yaratacak`` diyenler yüzde 87, ``kütüphanelere, bilgiye ve öğretmenlere daha fazla erişim sağlayacak`` diyenler yüzde 93 ve ``sanal dersanelerle daha fazla öğrenciye daha fazla öğrenme fırsatı yaratacak`` diyenler ise yüzde 74 oranında.

  Ödül sahiplerinin yüzde 82`si internetin yenilikçiliği hızlandıracağını ve bilimsel verileri geliştireceğini düşünüyor. İnternetin, kendilerinin işlerini hızlandırdığını söyleyenlerin oranı yüzde 69, ``Internet verimliliğin artışında büyük rol oynayacak`` diyenlerin oranı ise yüzde 83.

  Araştırmanın küresel yaşam kalitesi kategorisinde ise, ödül sahiplerinin yüzde 72`si internetin yaşam kalitesini arttıracağını, yine yüzde 72`si interntin az gelişmiş ülkelerin vatandaşlarına daha fazla ekonomik fırsatlar sunacağını tahmin ediyor. ``Internet, ülkelerarası iletişimini geliştirecek`` diyenler yüzde 93, ``insanlar ve farklı ülkeler arasındaki sınırları yıkacak`` diyenler ise yüzde 76 oranında.  
    
  ENDİŞELER

  Nobel sahiplerinin endişeleri ise; artan mahremiyet ihlalleri (yüzde 65), artan yabancı ayrımı (yüzde 51) ve daha fazla politik ve ekonomik eşitsizlik (yüzde 44) olarak belirlendi. Ama genel olarak, Nobel sahiplerinin yüzde 85`i internetin kendi iş ve yaşamlarında pozitif bir etki yaratacağını düşünüyor.

  ``Eğitim, Yenilikçilik ve Internet: Nobel Sahipleri Geleceğe Bakıyor`` adlı araştırmaya katılan ödül sahiplerinin yüzde 88`i bilgisayar, yüzde 89`u ise Internet ve e-posta kullanıyor. 34 ülkede yaşayan toplam 259 Nobel sahibi olduğu biliniyor. Araştırmaya katılanların yaş ortalaması ise 72.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı