Gündem Haberleri

  Niye geldikleri değil ne söylendiği önemli

  Hürriyet Haber
  19.02.2006 - 00:35 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Cemil Çiçek, HAMAS’ın Türkiye’ye niye geldiğinin tartışıldığını belirterek, "Ona bir şey diyemem ama Türkiye, HAMAS adına gelen kişiye ne söyledi, esas onun üzerinde durulmalı" dedi.

  Filistin ve İsrail arasında kökü eskiye dayanan bir anlaşmazlık olduğunu ve epey kan döküldüğünü kaydeden Çiçek, şunları söyledi:

  Barışın tesisi için çaba sarfediyoruz. Onun için seçimlerden başarıyla çıkmış olan HAMAS ile ilgili olarak da Türkiye’nin gelen heyete söylediği şey şudur: Artık eski usullerle sorunları çözme imkanı yoktur. Sorunların barışçıl yollardan çözümü lazım, şiddetin terk edilmesi lazım, demokrasinin kıymetinin bilinmesi lazım.

  Buradaki barışın dünya gerçeklerine uygun tesis edilmesi gerekir. Siz İsrail’i tanımıyorsunuz ama İsrail diye bir devlet var. Türkiye bunu tanımış, bütün dünya tanıyor, bu gerçekleri kabul ederek, bu sorunlara yaklaşırsanız sorunun çözümü çok daha kolay olur. /images/100/0x0/55eb216df018fbb8f8ad280d

  Türkiye şiddete dayalı politikaları hiçbir şekilde tasvip etmiyor. Dolayısıyla HAMAS’ın da bölge barışına katkısı olacaksa, bu ihtilafın çözümünü arzu ediyorsa, eski usulleri bırakması gerekiyor, bu kesindir. Eski usullerle bu sorunları çözmeleri mümkün değildir. Türkiye’nin söylediği budur. Bunda yanlış olan bir şey de yoktur.

  THY ile Şam’a

  HAMAS Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal ve beraberindeki heyet önceki gece Türkiye’den ayrıldı. Meşal, temaslarını bitirmesinin ardından önceki gece Esenboğa Havalimanı’ndan İstanbul’a uçtu. Meşal ve heyeti, kargo bölümünden uçağa alındı. Meşal ve beraberindekiler, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan THY’nin tarifeli uçağıyla Şam’a gitti. Meşal ve heyeti Atatürk Havalimanı’nda VIP salonunda 2.5 saat kaldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı