GeriGündem 'Niye dolarla ihale yapıyorsunuz'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Niye dolarla ihale yapıyorsunuz'

'Niye dolarla ihale yapıyorsunuz'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yastık altından dolarları çıkanın bozdurun dediler. Asıl doları elinde tutan kim. Köprüleri dolarla ihale ettin. Onlara dokunmuyorsun, vatandaşa doları bozdur diyorsun. Her şeyin TL ile olması lazım. Niye dolarla ihale yapıyorsunuz” dedi. Bursa İznik ve Orhangazi’de kanaat önderleri, muhtarlar ve partililerle buluşan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

BU KADAR FAİZİ KİM ALDI
“Karnımız nasıl doyacak? Bir, çalışırız, üretiriz, alın teri dökeriz karnımız doyar. İki elinde viski kadehi vardır, büyük paralarınız vardır, faizi yatırırsınız, büyük paralar alırsınız. Alınteri dökenler, gelecekten endişe duyuyorlar. Ama bu adamların hiçbiri gelecekten endişe duymuyor, çünkü paraları, dolarları, milyarları var. Dışarıda bir avuç tefeciye 16 yılda 156 milyar dolar ödendi. Niye borçlanıyoruz, fabrika mı yaptık, yeni istihdam alanları mı oluşturduk, çiftçiye teşvik mi verdik? Nereye gitti bu para? İçeride de faiz ödendi. İçeriye ödenen faiz 699 milyar TL. Çiftçilerimizin arasında faiz geliri olan var mı? Esnaf, tüccar, sanayicimiz, memur, emekli, işçi var mı? Kim aldı bu 699 milyar faizi?

DEVLETE LİYAKAT LAZIM
Hepimiz bir kriz yaşıyoruz. Türkiye bir ekonomik krizle karşı karşıya. Devlette liyakat olması lazım. Liyakat ile adalet aynı kökten geliyor. Biri diyor faizi arttır, öteki diyor arttırma. Damada mı inansın, onun kayınpederine mi inansın Merkez Bankası başkanı? Birisi diyor arttır, diğeri arttırma. Adam iki arada bir derede. Bir insan ben her şeyi biliyorum der mi? Diyemez, mümkün değil. Akılcı bir politikası izlenmesi lazım.

DOLARI BOZDURUN DEDİLER
Yastık altından dolarları çıkanın bozdurun dediler. Sanki yastık altında dolar dolu. Hadi farz edelim var. Vatandaş da gitti bozdurdu. Asıl doları elinde tutan kim. Köprüleri dolarla ihale ettin. Doları niye TL’ye döndürmüyorsun. Garanti verdin. Niye TL’ye çevirmiyorsun. Onlara dokunmuyorsun, vatandaşa doları bozdur diyorsun. Samimi değil. Her şeyin TL ile olması lazım. Buna inanıyorum. Madem biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşıyız. Liranın değerli olması lazım. Her şeyin TL ile olması lazım. Niye dolarla ihale yapıyorsunuz?

BU UÇAĞI NASIL ALDINIZ
İsraf haramsa kaçınmamız lazım. Dün bir soru sordum, cevabını bekliyorum. Tekrar soruyorum. Deniyor ki bilmem kaç odası olan, konferans salonu olan, içerisinde küçük bir hastanesi olan uçağı 400 milyon dolara satın almışlar. Türkiye bu haldeyken, ultra lüks bir uçak. Bununla seyahat edilecek. Esnaf, sanayici, çiftçi perişan. Bu kadar lüks haram değil mi? Sonra bunu bize bağışlamış, hediye etmiş. Kim? Katar şeyhi. O daha da büyük ayıp. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı, başka bir devlet başkanının hediye ettiği uçakla gezemez. Bu Türkiye’nin onuruna aykırı. Bu ülkede 81 milyon vatandaş adına bu uçağı nasıl aldınız? Hediye mi? Hediye ise kim kabul etti? Para ise, kaça aldınız? Hiç uçağın yoksa, bir tane değil, iki tane alalım.”

Niye dolarla ihale yapıyorsunuz

'DÜNYANIN EN ÇOK YAKAN ARABASI': 24 Haziran seçimlerinde CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’nin dün attığı tweet dikkat çekti. Bir markette alışveriş arabasıyla görünen İnce, “Dünyanın en çok yakan arabası! 20 dakikada 300 metre yol yaptım 450 TL yaktı” diye paylaşımda bulundu. İnce’nin paylaşımını kısa zamanda çok sayıda yorum aldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle