Gündem Haberleri

  Nişantaşı-Teşvikiye Projesi’nin bilançosu

  Hürriyet Haber
  08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  128 binadan 33'ü yenilendi

  Şişli Belediyesi'nin Rumeli ve Teşvikiye Caddeleri'ndeki bina restorasyonu çağrısına 128 binadan 50'si cevap verdi. 33'ü yenilendi. Diğerlerini belediye yapacak ve yüzde 40 fazlasıyla sahiplerinden tahsil edecek.

  Şişli Belediyesi'nin Nişantaşı-Teşvikiye'de bir yıldır yürüttüğü restorasyon ve dış cephe yenileme çalışmalarında yeni bir aşamaya gelindi.

  Başkan Mustafa Sarıgül'le bir gezi yaparak projenin son durumunu öğrendik. Başkan şu bilgileri verdi:

  TABELA OPERASYONU SÜRECEK

  İmar Kanunu ile Reklam ve Tabela Yönetmeliği'ne göre, binaların dış cephelerine asılan tabelalar belirli ölçüler içerisinde bulunmalı. Gelişigüzel tabelalar çoğu 19. yüzyılda yapılmış olan tarihi bina dokusuna zarar veriyor.

  BİRİNCİ KATLAR KURTULDU

  Bölgemizde tarihi değeri olan binaların tamamı restore ediliyor, diğerlerinin de dış cepheleri yenileniyor, boyanıyor. Bu konuda bina sahiplerine tebligatta bulunduk, süre tanıdık. Yasal süresi içerisinde indirilmeyen tabelalar ekiplerimiz tarafından sökülüyor. Tabelaların yerini, modern Avrupa kentlerinde olduğu gibi flamalar ve tenteneler alacak. Yalnız şöyle bir durum var: Bu uygulama birinci katlar için geçerli değil. Genelde banka ve büyük mağazalar var birinci katlarda. Ölçüler dahilinde ters değilse birinci katlar bu durumdan etkilenmezler.

  TARİHİ BİNALARA YAPILAN EKLER

  Biz imar affına hep karşı olduk. Sonradan eklenmiş katlar bulunan bu tarihi binalar imar affına uğramış daha önceki dönemlerde. Bunlar geçmişte olan işler. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Burası özel bir bölge, rantı fazla.

  BU CADDE ZENGİN, YAPABİLİR

  Bu girişimi biz yoksul bir mahallede yapmıyoruz. Orada ne olur? İnsanlar zorlanır. Ama burada bir dükkanın fiyatı 2 bin dolar, 3 bin dolarsa zaten adam bir aylık geliriyle bütün binayı boyayabilir. Ekonomik düzeyi en yüksek semtlerden biri burası. Bu bölgeyi yapmazsak kim yapacak?

  YAPMAYANINKİNİ BİZ YAPACAĞIZ

  Bölgedeki 128 binadan 40'ı projeye destek vererek, çalışmalara başladı kimileri de bitirdi. Projeye ek süre verilmesinin de nedeni başvuruların süre bittikten sonra da devam etmesi. Ek süre bittiğinde ise başvurmuş olsun olmasın, binasını düzeltmeyen herkesin binası belediye tarafından tarafından yapılacak. İhaleye çıkacağız. Diyeceğiz ki 20 tane bina için bize teklif ver. Yani müteahhit firmaya parayı biz vereceğiz. Sonra projeye katılmayan mal sahibinden yüzde 40 fazlasını tahsil edeceğiz. İmar Kanunu'nun 40. maddesi bize bu yetkiyi veriyor.

  RAKAMLARLA NİŞANTAŞI’NDA SON DURUM

  Maçka-Teşvikiye ve Rumeli Caddesi'nde toplam bina: 128

  Toplam tarihi bina: 38

  Projeye destek veren ve olumlu müracaatta bulunan binalar: 40

  Tebligata rağmen müracaatta bulunmayan binalar: 21

  Çağdaş, alimünyum, taş ve giydirme cepheli yapı: 11

  Seramik, BTB ve dekoratif taş kaplı binalar: 16

  Altı ayda biten binalar: 33

  İskele ruhsatı almış, başlayacak binalar: 17

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı