Gündem Haberleri

  Nihayet Faith No More!

  Hürriyet Haber
  03.08.2009 - 15:08 | Son Güncelleme:

  Uzun süren bekleyiş sona eriyor: Modern rock tarihinin en büyük topluluklarından Faith No More sonunda Türk müzik dinleyicisiyle buluşuyor.

  Heavy metal, funk, hip hop, 70’lerin rockını özgün bir şekilde harmanlayıp kendilerine has bir tını yaratmayı başarmış bu topluluk sadık ve kült bir kitleyi yıllarca peşlerinden sürüklemeyi başarmıştır. 80’lerin ortasında kurulan Faith No More 1986’daki ilk albümleri “We Care A Lot”tan sonra rap ile metalin birbiriyle çatışmadığı, daha tutarlı bir albüm olan “Introduce Yourself “ ile hayran kitlesini sabitledi. Bu albümden sonra vokalist Chuck Mosley ile yollarını ayıran topluluk sahne performanslarıyla ünlü, derin müzik bilgisine ve biricik bir sese sahip Mike Patton’ı kadroya dahil etti. Karizmatik Patton hem grubun sözcüsü oldu, hem de Faith No More’un müzikal değişiminde büyük bir rol oynadı. Büyük bir ticari çıkışa yol açan, içinde “Epic” parçasının da bulunduğu 1989 tarihli “The Real Thing” çok geniş kitlelere ulaştı. Bu başarı aynı zamanda Red Hot Chilli Peppers, Nine Inch Nails, Tool gibi o dönemin birçok topluluğuna da yaradı. Faith No More’un müzikal olarak belki de en güçlü albümleri olan “Angel Dust”’ (1992) aynı ticari başarıyı sürdürdü. Gitarist Jim Martin ile müzikal fikir ayrılığı yaşıyan üyeler 1994 albümleri “King For A Day, Fool For A Lifetime”da Mr. Bungle gitaristi Trey Spurance ile çalıştılar. Topluluk son olarak “Album Of The Year”’i çıkardı ve ardından dağılma kararı aldı. Üyeler farklı projelerle yola devam ettiler, ta ki bu sene başı tekrar toparlanma kararlarını açıklayana dek.

  2000’li yıllara damgasını vurmuş Korn, Incubus, Limp Bizkit gibi birçok topluluğa büyük bir ilham kaynağı olmuş Faith No More’un bir araya gelişi tüm müzik çevrelerine göre bu yılın en önemli, en heyecan verici haberi. Haziran ayında çıktıkları Avrupa turnesiyle yazın en büyük festivallerine headliner olmakla kalmayıp aynı zamanda her daim iyi bir konser grubu olduklarını kanıtladılar.
   
  Tüm eski metalciler, indie rockerlar, yeni başlayan müzik âşıkları, deli ve renkli müzik adamı Mike Patton’ın işlerini takip edenler, bu tarihi anı, yılın belki de en kritik konserlerinden birini kaçırmak istemeyeceklerdir.

  KURBAN


  Türk rock müziğinin yükselişindeki en önemli isimlerden olan Kurban ilk albümleri “Kurban”ı yayınladıkları 1999 yılından itibaren albüm ve konserlerindeki büyük enerji ile çok geniş bir hayran kitlesine ulaştı. Yıllar içerisinde kimi ara dönemler geçiren grup 2008 Mayıs’ında tekrar eski gücüyle toplandı. 2009 yılı Eylül ayında çıkacak “SAHİP” adlı yeni albümleri ile yine rock müziğe farklı bir yön vermeye hazırlanan grup önümüzdeki yıllara damgasını vuracak gibi gözüküyor. 12 Ağustos’ta yine bir efsane ile birlikte çalacakları konserse albüm öncesi yeni şarkıları canlı canlı dinleme fırsatı.

  NEKROPSİ

  1989’da “Necropsy” adıyla kurulan Türkiye’deki deneysel/progresif rock’ın öncüsü grup 1996 tarihli “Mi Kubbesi” ve on yıl sonrasında yayınlanan “Vol.2” gibi efsane albümlere sahip. Basit, fakat derinleşebilen ‘beton’ bir ses yapısı, yeni dans türlerine imkan verebilecek ‘akıllı deli’ ritmiklik ve türkçe ile özgürce oynayan şarkı sözleri ile modern rock’tan minimal dansa’ halk müzikleri’nden punk’a farklı beğenilere hitap eden müzikleriyle sadık ve özel bir hayran kitlesine sahip olan grup Faith No More konserinin sürprizlerinden.

   

  Faith No More
  tarih : 12.08.2009 18:00:00
  mekan : Maçka Küçükçiftlik Park
  bilet fiyatları: Normal: 67,00 TL
                        Sahne Önü: 99,00 TL

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı