GeriGündem AK Parti İzmir büyükşehir belediye başkan adayı Nihat Zeybekci'nin biyografisi | Nihat Zeybekci kimdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AK Parti İzmir büyükşehir belediye başkan adayı Nihat Zeybekci'nin biyografisi | Nihat Zeybekci kimdir?

AK Parti İzmir büyükşehir belediye başkan adayı Nihat Zeybekci'nin biyografisi | Nihat Zeybekci kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM Grup Toplantısı’nda, aralarında Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 20 ilin belediye başkan adayını açıkladı. Açıklanan isimlerden biri de İzmir adayı Nihat Zeybekci oldu. Peki, Nihat Zeybekci kimdir?

Yerel seçimler için partilerin önem verdiği illerden İzmir’de, AK Parti’nin çıkaracağı aday Nihat Zeybekci oldu. 61, 62, 63 ve 65. Hükümetlerde Ekonomi Bakanı olarak görev yapan Nihat Zeybekci'nin AK Parti'nin İzmir büyükşehir belediye başkan adayı olduğu açıklandı. Bu gelişmenin ardından Nihat Zeybekci'nin kim olduğu başta İzmirliler olmak üzere pek çok kişinin merak ettiği konu oldu. İşte, geçmişte Ekonomi Bakanı olarak uzun yıllar görev alan Nihat Zeybekci'ye dair merak edilenler...

1 Ocak 1961'de Denizli Tavas Pınarlar beldesinde doğdu. Baba adı Şükrü, anne adı Fatma'dır.

Sanayici, İş Adamı; Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisans yaptı.

Özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştı. 1994'te kendi şirketini kurdu. Denizli Platform Sözcülüğü, Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliği, Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığı, Denizli Belediye Başkanlığı, Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği ve Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Denizli Milletvekili seçildi. AK PARTİ Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığı yaptı. 61, 62, 63 ve 65. Hükümetlerde Ekonomi Bakanı olarak görev aldı. Halen bu görevi sürdürmektedir.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Zeybekci, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle