Gündem Haberleri

  Niğde'de DSP hortlayacak

  Hürriyet Haber
  31.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Niğde milletvekili 1'inci sıra adayı Eyüp Doğanlar, çok iddialı konuşuyor: ‘‘DSP'yi bu kentte hortlatacağım.’’ ORSAN Mobilya'nın sahibi Eyüp Doğanlar'ın bu ifadesi, DSP'nin bu ilde 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde yüzde 2.5, 24 Aralık 1995 seçimlerinde yüzde 9.3 oranında oy aldığı düşünülürse, hiç de şaşırtıcı değil.

  Geleneksel olarak sağ partilerin egemen olduğu bir yapıda, zincirlerini kırmaya çalışan Doğanlar, kentte 8 trilyonluk bir yatırımla 750 ailenin ekmek yediği bir tekstil fabrikasını üretime sokmuş. Bu girişim Niğdeli'nin büyük ilgisini çekiyor.

  DOĞAN BARAN AĞIRLIĞI

  Niğde'ye getirdiği hizmetin karşılığını alacak olan bir diğer isim ise DYP adayı Doğan Baran.

  Partili-partisiz çok sayıda yurttaş, Sağlık eski Bakanı Doğan Baran'ın, bu görevi sırasında Niğde'nin çok sayıda hastaneye kavuşması için gösterdiği gayretin altını çiziyor. Doğan Baran'ın ağırlığı DYP'ye en az bir milletvekilliği kazandıracak gibi görünüyor. Ön seçim sırasında, 2'nci olan Baran'ın, 1'inci olan Naim Osman Erem'in sırasına yerleştirilmesinden kaynaklanan gerilim, gün geçtikçe etkisini kaybediyor. Erem'in de partisine 2. milletvekilliğini kazandırmak için vargücüyle çalıştığına dikkat çekiliyor.

  BİR AĞIR TOP DA ANAP'TA

  DYP'ye gidip gelen, İzmir ve Manisa'da da milletvekilliği yapan, Devlet eski Bakanı Akın Gönen de yarışın bir başka ağır topu. Ancak MHP'nin ülke barajını aşması halinde Gönen'i zorlu bir seçim yarışı bekliyor. ‘‘ANAP'ın bir milletvekilliği garanti ben ikinciyi zorluyorum’’ diyen Gönen'in seçmenine güveni tam.

  CHP DE ATAKTA

  Son seçimlerde arka sıralarda bulunan CHP de başarılı bir belediye başkanlığı dönemi geçiren Ahmet Oğuz Özmen'i birinci sıraya yerleştirerek iddia sahibi olmaya çalışıyor.

  Belediye Başkan adayı Mustafa Soylu ise yarıştan mutlak galip geleceğini söylüyor.

  FP'NİN BOR STRATEJİSİ

  Milletvekili Salih Katırcıoğlu'nu yeniden 1'inci sıraya koyan FP, 2'nci sıraya Bor'lu Gültekin Yıldız'ı yerleştirirek, yerel siyasat açısından önemli bir hamle yaptı. FP kurmayları bu hareketle Bor'lu Doğan Baran'ın etkisini hafifletmeyi hedefliyor.

  MHP MECLİS'E GÖZ DİKTİ

  MHP örgütü de genel seçimlerde çok umutlu. Birinci sıra adayları Mükerrem Levent ile Meclis'in kapısını aralayacaklarını umuyor. Ancak rakipleri, Levent'in geçen seçimlerde DYP listesinde adı geçmesi daha sonra DTP'yi kurması ardından MHP'ye gelmesinin bir dezavantaj olduğunu ileri sürüyor.

  SEÇİM YARIŞI NEFES NEFESE

  Niğde'de 4 olan milletvekili sayısının 3'e inmesi, genel seçim yarışını iyice kızıştırdı. Herşeye rağmen öncelikli tahmin, DYP, FP ve ANAP'ın milletvekilliklerini paylaşacağı yönünde. DSP'li Doğanlar'ın patlamasının sürpriz sayılacağı, ülke barajını geçmeleri halinde MHP ve CHP'nin de yarışı zorlayacağa benziyor.

  Yerel seçimlerde, solda birliğin sağlanması halinde başta CHP olmak üzere, tüm sağ partiler çok küçük bir dengeyi leh-lerine çevir-meleri halin- de ka-zanma şans-larını ellerin-de bu-lundu-ruyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı