Gündem Haberleri

  Nezlenin şifası bitkilerde

  Hürriyet Haber
  21.12.2001 - 15:04 | Son Güncelleme:

  Aşırı soğuk ve yağışlı geçen kış mevsiminde grip ve nezleye karşı çare "şifalı bitkiler"de aranıyor. Ihlamur, kuşburnu, papatya, elma, zencefil, havlıcan, tarçın, hatmi çiçeği ve adaçayı, doğal tedavi arayanların gözde bitkileri.

  Mısır Çarşısı aktarlarından İsmet Arifoğlu, şifalı bitkilerin yararına inanan ve çeşitli nedenlerle ilaç kullanmayan sürekli müşterileri bulunduğunu söyledi.

  Kış mevsiminin bu yıl beklenenden çok daha soğuk ve yağışlı geçmesiyle birlikte grip, nezle gibi üst solunum yolu hastalıklarına yakalananların, şifalı bitkilere yöneldiğini anlatan Arifoğlu, ``Birçok müşteri, ellerinde listeyle dükkana gelerek, şikayetlerini bildirmeden, doğrudan hangi bitkiyi istediğini söylüyor`` dedi.

  En çok ıhlamur, kuşburnu, papatya, elma, zencefil, havlıcan, tarçın, hatmi çiçeği ve adaçayının ilgi gördüğünü belirten Arifoğlu, bunların tek başlarına ya da birkaçının karıştırılarak kullanılabildiğini ifade etti.

  FİYATLARI 2 İLE 10 MİLYON LİRA ARASINDA

  Acar Baharatları`ndan Muharrem Acar da şifalı birçok bitkinin  üst solunum yolları hastalıklarına iyi geldiğini anlattı.

  Bu tür bitkilerin fiyatlarının 2 ile 10 milyon lira arasında değiştiğini bildiren Arifoğlu, vatandaşların, bitkilerin insan sağlığına etkileri ve kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi için çabagösterilmesi gerektiğini kaydetti.

  Şifalı bitkilerin, yetiştikleri yörelerde yaşayanlar tarafından çokiyi bilindiğini, fakat birçok kişinin bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadığını söyleyen Acar, ``Geleneksel bilginin bilimsel araştırmalarla desteklenmesi, bitkilerin faydalarının insanlara anlatılması konusunda büyük fayda sağlayacaktır`` diye konuştu.

  Aktarlardan alışveriş yapan Ayten Aynur da şifalı bitkileri arkadaşlarının tavsiyesi ile kullanmaya başladığını söyledi. Aynur, ``Küçük rahatsızlıklarımı bu şekilde giderebiliyorum. Büyük bir problemim olsa mutlaka doktora giderim. Hem doğadan, hem de ilaçlardan faydalanıyorum`` dedi.   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı