Gündem Haberleri

  Newt geliyor

  Tolga TANIŞ / GÜNEY CAROLINA
  23.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhuriyetçilerin başkan adaylığı yarışında, muhafazakar Newt Gingrich, “ılımlı” Mitt Romney’yi Güney Carolina’da, hem de 12 puan farkla devirdi. Romney artık ülke genelinde de rakipsiz değil. Hürriyet her iki adayın kampanyasını yerinde izledi. Sıradaki raund, 31 Ocak’ta Florida.

  “GELİN, burasının güney olduğunu Massachusetts ılımlısına gösterelim” diye bir sandalyenin üstüne çıkmış, restoranda onu dinlemek için gelenlere bağırıyordu Newt Gingrich. İçeridekiler de her cümlenin sonunda tempo tutup tezahürat yapıyordu: “Newt, Newt...”

  Güney Carolina’nın Greenville kasabasına önceki gün eski Massachusetts valisi Mitt Romney’yi takip etmek için gitmiştim. Kampanyadan gelen mesajlarla programından iki gün önceden haberdar oldum. Önseçim konuşması için akreditasyonlarımı aldım. Ve ‘seçimi kazanacak adayı izleyeceğim’ deyip Greenville’deki Romney ofisine vardım. Cılız bir kalabalık... Telefon başında seçmenlerle konuşan Romney. Ve etrafta koşturan ordu büyüklüğünde bir danışman, gönüllü ordusu... Sönük bir konuşmanın ardından programı bitti. Hızla çıkıp otobüse bindi. Ve o günün son programı için bir restorana geçti. Orada da aynı sönüklük sürdü.

  Restoranın ardından akşamki kutlama toplantıları için eyaletin başkenti Columbia’ya döneceğimi düşünürken ise günüm birden değişti. Romney’yi Güney Carolina’da nereye giderse izleyip ezmeye kararlı Newt Gingrich daha Romney çıkmadan restorana girdi. Ve girmesiyle içerisi sloganlarla inlemeye başladı. Romney’yi bıraktım. Ve Gingrich’in peşine düştüm.

  Burada kazanan aday oluyor

  Güney Carolina, önseçimlerin yapıldığı üçüncü eyalet olmasına rağmen 1980’den beri her seferinde, Cumhuriyetçi Parti’de önseçimler tamamlandığında sonunda başkan adayı olan kişiyi seçtiği için kampanya takviminin en kritik durağı sayılıyor. Bu yüzden yüzde 60’ı Evanjelik, katı muhafazakâr olan eyalet, Iowa ve New Hampshire’ın aksine partinin asıl barometresi kabul ediliyor. Iowa ve New Hampshire’ı Romney’ye kaybettikten sonra Güney Carolina’da, yüzde 28 alan Romney, yüzde 17 alan Rick Santorum ve yüzde 13 alan Ron Paul’u yüzde 40 oyla ezen Gingrich’in kazanmasında şu faktörler etkili oldu:

  Halkla kaynaştı: Romney daha çok bağış topladığı, çok daha profesyonel bir ekiple çalıştığı halde Gingrich’in hem parası yok hem de çok zayıf bir gönüllü takımı vardı. Ama 270 milyon dolarlık kişisel servet sahibi Romney kampanya sırasında halktan ne kadar uzak durduysa, Gingrich o kadar içinde oldu. Mesela öğle yemeklerini sık sık hamburgercide yiyor. Önceki gün bir hamburgercide korumasına sordum. “Çok sık geliyoruz” dedi.

  Skandal geri tepti: Gingrich, hakkında ikinci karısının hafta içi yaptığı “Benden açık evlilik istedi” açıklamasına rağmen, bunu medyanın kendisi hakkında yürüttüğü karalama kampanyası olarak nitelendirip medyayla kavga etti. Ve bu sayede puan topladı.

  Sağ birleşti: En önemlisi Romney bir hafta önce anketlerde Gingrich’ten en az 20 puan öndeyken, Cumhuriyetçi Parti içindeki aşırı muhafazakârlar ve evanjelistler, liberal eğilimli Romney’ye karşı birleşti. Bu arada muhafazakar Rick Perry çekilip Gingrich’e destek verdi. Ve Gingrich, bir anda fırladı./images/100/0x0/55eb69cbf018fbb8f8bf80ad

  Elitleri eleştirdi

  Gingrich seçim konuşmasını kentin göbeğindeki bir otelde, her gelenin içeri rahatça girebildiği, bedava yemek dağıtılan, havasız, herkesin üst üste olduğu bir salonda gerçekleştirdi. Gingrich, konuşmasında medya ve parti içindeki elitlere saldırarak, “Bu medyadaki güçlerin ciddiye almasını umduğum çok kökten bir durum. Amerikan halkı yarım yüzyıldır, Amerikan olmaktan vazgeçip başka bir sisteme geçmemiz için bizi zorlayan elitler olduğunu hissediyor” dedi.

  Perry konusunda ‘yorum yok’ dedi

  Gingrich ile önceki gün iki kere ayaküstü konuştuk. Kendisine destek veren Teksas Valisi Rick Perry’nin Türkiye’yi ağır dille suçlayan yorumunu sormak istedim. Ancak Gingrich soru kabul etmediğini söyledi. Öğlen yemeği için durduğu Anderson’da tekrar denedim. Ancak yine “Yorum yok” dedi. Yardımcısı ise şimdilik Perry’nin açıklamaları hakkında bir değerlendirme yapmayacaklarını söyledi, “Şu anda odaklandığımız tek konu Güney Carolina’dan sonra Florida önseçimlerini de kazanmak” dedi.

  Üç kadın arzuladıysa bütün ülke arzular

  Gingrich açısından en büyük sorunlardan biri geçmişteki yasak aşkları. Cumhuriyetçileri destekleyen Fox News’un psikiyatri danışmanı Keith Ablow ilginç bir savunma yaptı. Ablow, kanalın internet sitesinde yayımlanan yazısında, “Newt aynı anda üç kadın tarafından arzulanmış. Duygusal enerjisi çok fazla. Bence bunun bir skandal olup olmadığını değil, ‘iki dönem başkan seçilirse, üçüncüyü ister miyiz’ diye düşünmemiz lazım” ifadesini kullandı.

  Romney tek yol değilmiş

  ROMNEY, “Bu yarış gittikçe daha enteresan oluyor. Sert bir kavga çünkü kavga etmeye değer çok şey var. Daha gidecek çok yolumuz var” dedi. Kalabalığı coşturan Gingrich’in aksine her zaman olduğu gibi yine kontrollü konuştu. Fakat şimdi ülke çapında psikolojik avantajı da kaybetmiş durumda. Sandık başı anketlerinde neden Romney’yi seçtikleri sorulduğunda, şimdiye kadar seçmenin yüzde 50’si “Çünkü seçilebilir tek aday o” yanıtını veriyordu. Güney Carolina’da ise bu durum tam tersine döndü. Anderson’da konuştuğumuz 4 kişi, “Obama’yı ancak Gingrich yenebilir” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı