GeriGündem New York'ta "Türklerin günü"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  46
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

New York'ta "Türklerin günü"

New York'ta "Türklerin günü"
refid:17903658 ilişkili resim dosyası

ABD'de Türk varlığının en güçlü sesi olarak kabul edilen, 1981 yılında Ermeni terör örgütü ASALA'yı protesto etmek için başlatılan ve daha sonra festivale dönüşen Türk Günü Yürüyüşü'nün 30'uncusu dün New York'ta gerçekleştirildi.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından düzenlenen Türk Günü Yürüyüşüne katılan TADF'ye bağlı dernek üyeleri, taşıdıkları ay yıldızlı bayraklarla Manhattan sokaklarını kırmızı beyaza bürüdü.

 

Manhattan'da 53’üncü Sokak ve Madison Caddesi'nden başlayan yürüyüş Türkevi'nin bir sokak ötesindeki Dag Hammarskjold Parkı'nda sona erdi. Yürüyüşün tamamlanmasının ardından, Dag Hammarskjold Parkı'nda düzenlenen Türk Günü Festivali'nde katılımcılar Linet ve Ferhat Göçer'in şarkıları ile coştu ancak festival öncesinde düzenlenen baloda canlı konser veren Linet'in, parkta play-back yapması bazı izleyicilerin tepkisine yol açtı.

 

TÜRK GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜNDEN RENKLİ GÖRÜNTÜLER 

 

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından her yıl mayıs ayının üçüncü cumartesi günü yapılan yürüyüşe, Washington Büyükelçisi Namık Tan, BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, Kültür ve Turizm Bakanının Özel Kalem Müdürü Özgen Türkgücü ve TADF Başkanı Kaya Boztepe protokolde yer aldı.

 

ANA SPONSOR TÜRK HAVA YOLLARI

Yürüyüş ve festivale ana sponsor olan THY'nin New York Müdürü İhsan Baytan ve esinin de protokolde yer aldığı yürüyüşte, ABD'de yasayan Türkler için önemli olan bu günde yürüyüşü izlemek yada yürüyüşe katılmak için New York ve çevresinde yaşayan Türkler ile Türk dostu Amerikalılar Manhattan sokaklarında ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandırdıktan sonra, Dag Hammarskjold Parkı'nda buluştu.

 

Washington Büyükelçisi Namık Tan burada gazetecilere yaptığı açıklamada, bütün Türk Amerikalılarla, Türk vatandaşlarıyla birlikte olmaktan gurur duyduğunu belirtti. Tan, 'Gecen senekilere nazaran çok daha güçlü sesimiz çıkıyor atik. Ülkemiz gelişiyor, güçleniyor. Artık çok çok daha güçlüyüz, dolayısıyla da mutluyuz' diye konuştu.

 

TADF Başkanı Kaya Boztepe konuşmasında, ABD'de yaşayan Türk toplumuna, yürüyüşe katıldıkları için teşekkür etti. 30 yıl önce Ermeni teröristlerin Türk diplomatlarını öldürmesine tepki olarak, kaldırımlarda toplanan bir grup insanın sessiz yürüyüşünün gelenekselleştiğini, bugün ise bir festivale dönüştüğünü anlatan Boztepe, 'Kaldırımlarda üç beş kişi ile başlayan bu yürüyüşün bugün binlerce kişinin katılımıyla bir festivale dönüşmesinden gurur duyuyoruz' diye konuştu. Boztepe, konuşmasında yürüyüşe destek veren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'a teşekkür etti.

 

BROOKLYN BELEDİYE BAŞKANI'NDAN ANLAMLI SÖZLER

Festivale katılan Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz, Türkiye'nin hem bölgesinde hem de küresel anlamda içinde bulunduğu konuma ilişkin açıklamaları ile festivale değişik bir boyut kazandırdı. Türkiye'nin dünyanın siyasi ve ekonomik açıdan en güçlü ülkelerinden biri olduğunu dile getiren Markowitz, AB'nin Türkiye'nin önünde eğileceği yorumunda bulunarak 'Simdi benim ne yapacağıma dikkat edin. Yapacağım şey Avrupa Birliği'nin (AB), Türkiye önünde yapacağı harekettir' diyerek iki kez yere eğildi.

 

Markowitz, 'Çünkü Türkiye çok daha hızlı gelişiyor, ekonomisi AB ülkelerinden daha çok buyuyor. Biliyor musunuz, siz onlara 'evet' derseniz onların kazancına' diye konuştu. Türkiye ve ABD'nin, iki demokratik ülke olarak dünya barışı için birlikte çalışmaları gerektiğini dile getiren Markowitz, 'Mısır, Tunus, Libya, Suriye, Yemen Irak, Türkiye'nin demokrasisini izleyin. Çünkü Türkiye'deki demokrasi hepinizin işine yarayacak.

 

İnsanlarınızı özgürlük ve demokrasi yolunda özgür bırakın, ABD, Türkiye ve İsrail'in yaptığı gibi' dedi. Markowitz, daha sonra izleyenlere bir sürpriz yaparak üzerindeki gömleği çıkarıp içindeki Fenerbahçe formasını gösterdi ve büyük alkış aldı. Markowitz, konuşmasını Türkçe 'Ne Mutlu Türküm Diyene' diyerek bitirdi.

 

TÜRK ELÇİLERDEN ANLAMLI MESAJLAR

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da konuşmasında 92 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk'ün bağımsızlık mücadelesini başlattığını, bundan 30 yıl önce de bir avuç Türk vatandaşının New York'ta ellerinde Türk bayraklarıyla Ermeni terörünü kınamak için yürüyüş başlattığını söyledi. Samsar, bugün New York'ta herkesin Türkiye için yürüdüğünü ve tek bir Türkiye olduğunu dile getirdi.

 

Washington Büyükelçisi Namık Tan ise konuşmasında New York'un ABD'nin 'gerçek başkenti' olduğunun söylendiğini hatırlatarak "Bugün New York sokaklarında başınız dimdik yürüdünüz. Mutlaka tek yürek olacaksınız. Hangi inançtan, hangi siyasi görüşten, hangi kültürden gelirseniz gelin birlikte hareket edeceğiz, omuz omuza olacağız, birbirimize destek olacağız, birbirimizi seveceğiz' dedi.

 

Festivalin düzenlenmesine katkıda bulunan New York Emniyet Polisi yetkililerine, Washington Büyükelçisi tarafından TADF'nin hazırladığı teşekkür plaketleri verildi.

Konuşmaların ardından, sahneye Dokuz Eylül Üniversitesi Anadolu'dan Ezgiler Halk Dansları Topluluğu çıktı. Büyük ilgiyle izlenen gösterinin ardından, önce Linet, ardından Ferhat Göçer izleyenleri sevilen şarkılarıyla coşturdu.

 

Linet yaptığı konuşmada, New York'ta bulunmaktan ve Türk olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Ne kadar gururlansak azdır, Türk örf ve adetlerini devam ettirmek çok önemli, ne mutlu Türküm diyene" dedi. Ancak Linet'in seslendirdiği şarkıları canlı söylemek yerine play-back yapması bazı katılımcılardan tepki aldı. Sahnede izleyicilerin havasını yakalamayı başaran Ferhat Göçer'in şarkılarına parkta bulunan herkes eşlik etti. Göçer, konserini 'Onuncu Yıl' ve 'Gençlik' marşları ile bitirdi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle