Gündem Haberleri

  New York'ta Türk öykü günleri

  Hürriyet Haber
  20.04.2004 - 13:23 | Son Güncelleme:

  New York, 30 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında ilk defa ''Türk Öykücülüğü'' üzerine düzenlenecek bir festivale evsahipliği yapmaya hazırlanıyor. New York'ta faaliyet gösteren Öykülü Geceler Ekibi ve The Moon andStars Project tarafından ortaklaşa organize edilen ve ''Mayfest 2004''kapsamında yapılacak festivalin bu yılki temasının ''Türkiye'nin Unutulan Tarihi: Köy Enstitüleri ve Enstitülü Öykücüler'' olacağı belirtildi.

  İki gün sürecek festivale Türkiye'den yazar Talip Apaydın, Osman Şahin, eğitimci Pakize Türkoğlu ve gazeteci Varlık Özmenek'in katılacakları açıklandı.

  Gazeteci-yazar Can Dündar'ın ''Köy Enstitüleri'' belgeseli ve ''Yarım Kalmış Mucize'' adlı, köy enstitülerinin tarihsel sürecini anlatan fotoğraf sergisi de programın bir parçası olarak yer alacak.

  Öykülü Geceler Ekibi'nden Elif Özmenek, neden bu temayı seçtiklerini anlatırken, şöyle dedi:  ''Biz onları Züğürt Ağa, Kibar Feyzo, Ayna, Avcı gibi Türk sinemasının unutulmaz filmlerinin öykücüsü, Maral, Susuzluk, Sarı Traktör, Kırmızı Yel, Dönemeç, Gece Vardiyası gibi Türk Edebiyatı'nın önemli eserlerinin yazarı olarak tanıdık. Oysa onlar, Türkiye'nin unutulan en önemli aydınlanma projelerinden biri olan Köy Enstitüleri'nin 10 yıl kadar kısa bir sürede yetiştirdiği isimlerdi. Köy Enstitüleri'nin 64. kuruluş yıldönümünde New York'ta yapılacak ilköykü festivalinin temasını Türk edebiyatında çok önemli bir yer tutan Köy Enstitülü yazarlar olarak seçmeyi uygun gördük.''

  Öykü Festivali'ni geleneksel hale getirmeyi istediklerini de belirten Özmenek, bir buçuk yıldır New York'ta düzenledikleri Öykülü Geceler adlı etkinliğe ilginin yüksek olduğunu vurguladı. Özmenek, katılımcı sayısının kısa sürede 20'lerden 160'lara çıktığını söyledi ve 150 bin Türk'ün yaşadığı New York'ta bir edebiyat etkinliği için bukatılımın önemli bir sayı olduğunun altını çizdi. 30 Nisan'da başlayacak festival, 619 Lexington Caddesindeki (54. Sokak köşesi) St. Peter's Kilisesi'nde gerçekleştirilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı