Gündem Haberleri

  New York'ta korkutan patlama

  Hürriyet Haber
  19.07.2007 - 07:32 | Son Güncelleme:

  ABD'nin New York kentinde, yeraltı buhar borusunun iş çıkışı saatinde patlaması New Yorklulara 11 Eylül saldırılarını hatırlattı ve büyük paniğe yol açtı.

  Yetkililer 1 kişinin kalp yetmezliğinden ölmesine, 26 kişinin yaralanıphastaneye kaldırılmasına yol açan olayın Manhattan'da Grand Central trenistasyonu yakınındaki eski bir buhar borusunun yerel saatle 18.00sıralarında şiddetle patlamasından kaynaklandığı belirttiler.
  Şiddetli patlama yolda büyük bir çukur açarken, bölgede deprem etkisiyarattı; yakındaki bazı binalar sallandı, bölgeye yoğun duman, su, kül veenkaz kalıntıları yayıldı.

  İtfaiye erleri olaya hızlı bir şekilde müdahale ettiler ve patlamanın olduğu Lexington caddesi ile 41. sokağın kesiştiği bölge ve çevresini hemen kordon altına aldılar.

  New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, patlamadan 2,5 saat sonrayaptığı basın toplantısında, patlamanın 1924 yılında yeraltına döşenenborunun şiddetli bir şekilde patlamasından kaynaklandığını, olayın terörsaldırısı olmadığını vurguladı. Patlamada 1 kişinin öldüğünü teyit edenBloomberg, 20'den fazla yaralının olduğunu söyledi.

  Bloomberg, en büyük korkularının havaya asbest yayılması olduğunubelirterek “Eğer patlamayla birlikte havaya asbest çıktıysa bile iyihaber, buhardaki suyun bastırarak havaya çıkan asbestin azalmasınaneden olması” dedi.

  Bloomberg, bölgeye kimsenin giriş çıkışına izin vermediklerini, veyetkililerin “havada asbest bulunup bulunmadığını test yaparakanlayacaklarını” söyledi. Belediye Başkanı Bloomberg, bölgede yaşayaninsanlardan önlem olarak evlerinde pencerelerini kapalı tutmalarınıistedi.

  New Yorklular, yaşadıkları panikten sonra patlamanın terör saldırısıolmadığının açıklanmasının ardından rahat bir nefes aldılar. Bölgedetelefon hatlarında, metro ve otobüs seferlerinde aksamalar yaşanırken,bölgede elektrik, su ve gaz kesintileri olmadı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı