Gündem Haberleri

  New York Times'dan Erdoğan eleştirisi

  Hürriyet Planet
  20.06.2013 - 19:53 | Son Güncelleme:

  New York Times gazetesi yayınlanan başyazısında Türkiye’deki Gezi Parkı olaylarına yer verdi. "Türkiye karmaşa içinde" başlıklı yazıda Başbakan Erdoğan’ın yaşanan son üç haftada sorunu barışçıl yollarla çabucak çözmek için pek çok fırsatı olduğu belirtildi.

  Yazıda "Ancak Erdoğan’ın söylediği her söz ve verdiği her talimat durumu daha da kötüleştirdi. Müslüman ülkeler arasında demokratik bir model olan ülkenin lideri Erdoğan’ın bu tutumu ülkesinde ve dış dünyada otoriter tutumunu artıracağına dair endişelere yol açıyor" denildi.

  Gezi Parkı olaylarında yaşananlara kısaca yer verilen yazıda, Taksim Meydanı’ndaki parkın AVM’ye dönüşmesini istemeyen göstericilerle anlaşmak yerine onlara biber gazı ve tazyikli su ile müdahale eden Başbakan Erdoğan’ın ifade özgürlüğü ve diğer özgürlükler konusundaki bu tavrına büyük bir öfke oluştuğu belirtildi.

  Demokratik bir ülke lideri olarak Erdoğan’ın ABD ve Avrupa ile iyi ilişkiler sürdürmek için çalıştığı belirtilirken, başbakanın, yerel medyayı baskı altına aldığı, uluslararası medyaya kafa tuttuğu ve ülkede yaşanan olaylar için “yabancı güçleri” suçladığı ifade edildi.

  Erdoğan’ın iktidarda olduğu 10 yıllık süreçte ülke ekonomisini güçlendirdiği ve Türkiye’yi bölgenin lider ülkesi yaptığına dikkat çekilen yazıda “Ancak ülkede yaşanan olaylar şimdiden ekonomiye olumsuz etki yapmaya başladı ve bu durum Türkiye’yi Avrupa Birliği’nde istemeyen Almanya’nın eline yeni bir neden verdi” yorumu yapıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı