Gündem Haberleri

  New York Flarmoni'de ilk Türk

  Hürriyet Haber
  22.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başarılı konserleri ve CD kayıtlarıyla adını bütün dünyaya duyuran genç piyanist Fazıl Say bu yıl New York Filarmoni Orkestrası ile dört konser verecek. Say böylece New York Filarmoni Orkestrası ile konser veren ilk Türk sanatçısı ünvanını elde etmiş olacak.

  Dünyaca ünlü Türk piyanisti Fazıl Say'ın New York Flarmoni Orkestrası'nda bu yıl 4 konser vererek, burada çalan ilk Türk olacağı belirtildi. New York'ta üç buçuk yıl önce düzenlenen ‘Dünya Genç Sanatçılar Yarışması’nda 500 kişi arasında birinci olan Say, halen çeşitli eyaletlerde konserlerini sürdürürken, Amerika'nın Sesi Radyosu'nun sorularını yanıtladı.

  YARIŞMADA BEĞENİLDİ

  Bu yarışmanın jürisi arasında ünlü müzik otoritelerinin yanı sıra New York Flarmoni Orkestrası'nın müzik direktörünün de bulunduğunu belirten Fazıl Say, şöyle dedi: ‘‘Yarışmadan sonra New York Flarmoni'de çalmam için benimle temasa geçildi ve gün alındı. Bu orkestrada vereceğim konserlerin ilk ikisi 14 ve 15 Temmuz'da, diğerleri 12 ve 14 Aralık'ta. Sadece Mozart'a değil, bir çok sanatçıya ilgi duyuyorum. Fransa'da 5 Şubat'ta piyasaya çıkan ve Mozart eserlerinden oluşan CD'im bu ülkedeki klasik müzik listelerinde ilk sırada yer aldı. Çeşitli ülkelerdeki müzik eleştirmenlerinin 75 gazetede hakkımda olumlu yazıları çıktı. 2 Mart'ta bu kez Beethoven'in eserlerinden oluşan yeni CD'nin kaydını yaptık. CD'lerin Türkiye'de klasik müziğin sevdirilmesinde olumlu etki yapacağına inanıyorum. CD'min Türkiye'de hiç de küçümsenemeyecek rakam olan 5-10 bin satacağını tahmin ediyorum. ABD'de kısa süre önce Washington'da konser vermiştim. Önümüzdeki hafta Türkiye ve Avrupa turnem var. 10 günde Ankara, İstanbul ve İzmir'de 7 konser verdikten sonra İsviçre'nin Zürih, Fransa'nın Paris ve Macaristan'ın Budapeşte kentlerinde konserlerim olacak.’’


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı