Gündem Haberleri

  Nevşehir'de engelli vurgununa şafak operasyonu

  Ahmet KORKMAZER/NEVŞEHİR, (DHA)
  11.08.2009 - 10:39 | Son Güncelleme:

  Nevşehir’de engellilere hizmet veren biri rehabilitasyon merkezi olmak üzere 2 özel eğitim kurumunda engelli çocuklar üzerinden devleti dolandırıp sahtecilik yaptıkları iddiasıyla 50’ye yakın kişi, günün ilk saatlerinden itibaren düzenlenen eş zamanlı operasyonlarla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında bir Milli Eğitim Şube Müdürü ve bazı kamu görevlilerinin de bulunduğu bildirildi.

  Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 1 yıldır izledikleri engellilere rehabilitasyon hizmeti veren bir merkez ile yine engellilere yönelik olarak eğitim veren özel bir okul ve belirlenen kişilerin evlerine bu sabah operasyon düzenledi. Operasyonda, özel merkez ve özel okuldaki bilgisayar kasalarına incelenmek üzere el konuldu.

  Gözaltına alınan 50'ya yakın kişinin, kaydı yapılan engelli çocuklara eğitim verilmediği halde eğitim verilmiş gibi gösterdikleri, bazı öğretmenlerin özel eğitim kurumuna hiç gelmediği halde diplomalarını kiraya verdiği, kırsal kesimde yaşayan ve engelli çocuğu bulunan dar gelirli ailelerin, yardım yapılacağı ve maaşa bağlanacağı vaatleri ile kandırılıp engelli raporları alınmak suretiyle eğitim kurumuna kayıt ettirildiği suçlamalar arasında yer aldı.

  ARALARINDA KAMU GÖREVLİLERİ DE VAR
  Gözaltına alınanlar arasında Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir şube müdürü ile bir memurun da bulunduğu belirtildi. Sorgulamaların, bilgisayar disketlerinden elde edilecek yeni deliller ışığında birkaç gün devam edebileceği bildirildi.

  Nevşehir Emniyet Müdürü Ömer Gurulkan, Cumhuriyet Savcılığının gözetiminde yürütülen operasyonun gizliliği nedeniyle bilgi veremeyeceğini söyledi. Gurulkan “Uzun bir süreden beri yürütülen bir soruşturmanın sonucunda ekiplerimiz tarafından eş zamanlı olarak bir operasyon yapılmıştır. Soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için herhangi bir açıklama yapamayacağım. Herşey Cumhuriyet Savcılığımızın gözetiminde yürütülmektedir” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı