Gündem Haberleri

  Nevizade örgütlendi

  Hürriyet Haber
  21.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tebligattan sonra Nevizade'de neler oldu?

  12 Temmuz Pazartesi akşamı yapılan tebligattan sonra Nevizade Sokağı Güzelleştirme Derneği olarak ertesi gün saat 10'da tüm esnafın burada olmasını rica ettik ve bir toplantı yaptık. Toplantıda emniyete gidip görüşme kararı aldık. Emniyet Müdürü yerinde yoktu ve geri döndük. Yarım saat sonra geldiğini öğrendik ve tekrar gittik. Bize bu tebliğin genel bir tebliğ olduğunu, o yüzden de tüm işyerlerine ulaştırmak zorunda olduklarını, ama bizim sokağın müşteri kitlesini bildiklerini, bizim sokakta polisiye olaylar yaşanmadığını bildiklerini söylediler ve ‘‘Sizi bu tebliğden muaf tutarız,’’ dediler.

  Tebligat yapılırken bunlar düşünülmemiş mi, bunu sordunuz mu?

  Bu kararın açıklanmasından sonra, sevinç içinde bunu sormayı unuttuk. Ama sonradan bizim de aklımıza geldi, maden gerek yoktu neden tebligat yapıldı? Bunu ancak Emniyet Müdürü’nün ‘‘bu genel bir tebligattı herkese ulaştırmak zorundaydık demesiyle’’ açıklıyorum. Şunu açıklamak istiyorum, Emniyet Müdürü'nün bize ‘‘Pardon yanlışlık oldu!’’ gibi bir sözü olmadı.

  Bu tür yasakları nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Nevizade pek çok yabancı ülkenin tatil rehberinde adı geçen bir sokak. Sokaklara taşan kafeler bana göre bir ülkenin kültür düzeyini gösteriyor. Prag’da sadece kafelerle bağlı olarak çok büyük bir zenginlik var. Kültürel anlamda da bir zenginlik bu. Gönül istiyor ki, Beyoğlu’ndaki tüm kafeler dışarıya taşabilsin. Turistik anlamda da çok daha büyük bir özellik katar bu diye düşünüyorum.

  Beyoğlu eski Belediye Başkanı Nusret Bayraktan döneminde de sokaklara taşılması yasaklanmıştı ve hálá da bu yasak sürüyor. Yasaktan sadece Nevizade Sokak kurtulabilmişti.

  Medyanın ve entelektüel kesimin bize bu anlamdaki desteği, artı esnafın çabaları sokağın bir şekilde kalmasını sağladı. Ama bunun sonucunda ne oldu; biraz daha düzene sokuldu sokak. Çünkü hakikaten geçmiş dönemde esnafın bu anlamda bir düşüncesi yoktu, alabildiğine taşıyordu sokağa. İnsanların geçişini engeller miyim, başka meyhanenin müşterisini rahatsız eder miyim kaygısı duymadan yapılıyordu bunlar.

  Nevizade Sokak Güzelleştirme Derneği neler yapmayı planlıyor?

  En başta kuru bir insan kalabalığı, masa, sandalye görüntüsünden orayı uzaklaştırmak istiyoruz. Sokağın her iki tarafı ikinci derece tarihi binalarla dolu ama bu binalar çok bakımsız. En azından onların dış cephelerinin restorasyonunun yapılmasını sağlamak istiyoruz. Dernek aracılığıyla yapmak istediğimiz diğer şeyler de, bazı yiyecek ve içeçek şirketleriyle herkesin tek başına yaptığı alış verişi, eğer tüm işletme sahipleri de onaylarsa, ortak görüşmeyle yapmak. Fiyatlar konusunda da sorunlar var. Herkes hemen hemen aynı yemekleri, mezeleri veriyor, belki malzemelerde farklılık olabilir. Mesela pilaki bir yerde 600 bin, diğer tarafta 800 bin, birinde de 500 bin lira. Bu konuda da bir örgütlenmeye gidip, asgari şeylerde en azından aynı rakamları, belli bir standardı belirlemek gerekiyor.

  Kaç dükkán var Nevizade’de?

  17. Ama Balık Pazarı’ndaki bir takım işletmeler dükkánlarını elden çıkarıyorlar. Herhalde meyhane açmak isteyenlerin de baskısı var. Çok rengarenk bir yer, muazzam bir keyif orası. Ama meyhane enflasyonunun Balık Pazarı’nı bitirmesinden de korkuyorum açıkçası.

  İlki Beyoğlu eski Belediye Başkanı Nusret Bayraktar zamanında, ikincisi de geçtiğimiz hafta olmak üzere iki kez sokaktaki masaların kaldırılması tehlikesi atlatan Nevizade Sokak şu günlerde tekrar rahat bir nefes almaya başladı. Ancak masaların kaldırılma süreci meyhaneler sokağı açısından tuhaf bir biçimde yararlı da oldu. 1995'de zabıta ekipleri ile Beyoğlu'nda sokağa masa çıkaran tüm kafe, bar ve restoranları karşı karşıya getiren süreç nedeniyle diğer işletmeler olmasa bile Nevizade meyhanecileri bir dernek sahibi oldu. Bu dönemde İstiklal Caddesi ve civarındaki tüm bu tip işyerlerini biraraya getirmeye çalışan Ney'le Mey'le Meyhane, Abdülcabbar ve Kaktüs'ün sahipleri bu amaçlarını gerçekleştiremeseler de en azından belediyenin yasaklamaları karşısında ciddi bir kampanya yürütmeyi başardılar. Gerçi sonuçta istenen dernekleşme sağlanamadı ama sadece Nevizade Sokak için bile olsa Beyoğlu esnafının en azından bir kısmı bir dernek çatısı altında toplandı.

  Geçen yıl kurulan Nevizade Sokağı Güzelleştirme Derneği geçtiğimiz Haziran ayında ilk genel kurulunu yaptı ve başkanını seçti: Atilla Avcı. Ney'le Mey'le Meyhane'nin ortaklarından Avcı ilk zorlu sınavını İçişleri Bakanlığı'nın içkili yerlere karşı başlattığı mücadelede verdi. Avcı'nın önümüzdeki dönemdeki planı ise dernek aracılığıyla Nevizade Sokağa yeni bir görüntü kazandırmak. Başkan Avcı ile son yasağı ve derneğin yapmayı planladığı işleri konuştuk.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı