Gündem Haberleri

  Nevizade’nin tek topikçisi

  Hürriyet Haber
  03.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ermeni mutfağının en güzel mezelerinden topik kolay kolay bulunmuyor. Musa Ölmez, yıllardır Pangaltı'daki seyyar tezgahında topik satıyor. Nevizade’deki restoranlara da nohuttan yapılan bu mezeyi hazırlıyor.

  Haftalarca kapı kapı onu aradım. Bulamayınca üzüldüm, kendimi içkiye bile veremedim çünkü onsuz tadı çıkmıyordu. Üstelik yokluğundan muzdarip olan sadece ben değildim. Nevizade müdavimlerinin bu acıklı durumu neredeyse aylarca sürdü. Sonunda öğrendik ki artık gelmeyecek. Çünkü altı yıllık topik ustası Musa Ölmez artık Nevizade’deki restoranlara topik satmama kararı almıştı.

  Topik sözkonusu olunca bütün sokak Musa Bey'den soruluyor. Çünkü yapılışı çok zahmetli ve restoranların mezecileri buna vakit ayıramıyor. Ölmez, 80 tane küçük topiği 24 saatte yaptığını söylüyor. Malzemesi olan nohut kabuklarının tek tek ayıklanması saatler alıyor.

  Musa Ölmez'e göre İstanbul'da doğru dürüst topik yapmasını bilen çok az insan var. ‘‘Ermeni kadınlar evlerinde yapıyor ama restoranlara verilen topiklerin ya patatesi fazla oluyor, ya da soğanı iyi kıyılmıyor. Zaten her müşteri de anlamıyor topiğin iyisini’’ diyor.

  Ölmez, topik yapmasını Pangaltı'daki Şirin Meze Evi'nde öğrenmiş. Asıl Ermeni topiğini pişirebilmek için Yeşilköy'de staj yapmış. Bugün restoranlar dışında yaptığı topikleri Pangaltı Eşref Efendi Sokak'ın köşesinde seyyar tezgahında satıyor. Hergün saat 17:00-20:00 arasında aynı yerde. Musa Bey'in tek geçim kaynağı topik. Ancak satışlar istikrarlı değil. Ölmez satışları arttırabilmek için bir Marmara Gazetesi'ne ilanlar veriyor. Ölmez'in tezgahında ufak topiğin fiyatı 250 bin lira.

  Uzun süredir Nevizade Sokak'ta topik bulunamamasına gelince... Musa Ölmez, topiği restoranlara sıcak sıcak verdiğini söylüyor. Ancak restoranlarda bekleyen topik ekşiyormuş. Hıfzısıhha ekipleri kontrolde ekşi topikleri kimin yaptığını sorunca Ölmez'in başı derde giriyormuş. Mahkemeye bile çıkmış ancak suçsuz olduğu anlaşılmış. Bu yüzden de restoranlara satmamaya karar vermiş. Ancak şimdi sokaktaki iki restoranda topik bulunabiliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı