GeriGündem Netanyahu'nun politik kumarı çıkmaza giriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Netanyahu'nun politik kumarı çıkmaza giriyor

Netanyahu'nun politik kumarı çıkmaza giriyor
refid:14548275 ilişkili resim dosyası

İsrail'in yeni konut birimi inşası kararıyla ilişkileri bozulan Netanyahu ve Obama, bu gerginliği ortadan kaldırmak istiyor. Diğer yandan, Obama'yı kazanmak isteyen Netanyahu Filistinlileri ikna edebilecek olsa da, iç politikada büyük risk almak zorunda kalabilir.

İsrailliler ve Filistinlilerin dün barış görüşmeleri yönünde attıkları küçük adım ABD Başkanı Barack Obama’nın perde arkasındaki diplomatik çabaları karşılığında aldığı mütevazı bir ödül oldu.

 

Pazartesi günü yayılan haberlere göre İsrail hükümeti Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşimlerinin inşaatında kesin bir durdurmaya gitti. Kısa süre içinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’tan görüşmeler için masaya oturabileceğinin işareti geldi. Olayların gidişatındaki bu ani değişiklik, Başkan Obama’nın bir yıldan fazladır Ramallah ve Tel Aviv’de görüşmeler yapmakta olan Ortadoğu temsilcisi George Mitchell için bir zafer oldu.

 

ÇIKMAZA GİREN SÜREÇ

İsrailliler ve Filistinliler, Mitchell arabuluculuğunda yapılacak dolaylı görüşmeleri kabul etti. Ancak geçtiğimiz ay görüşmelerin başlamasından kısa bir süre önce, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın ABD’nin Netanyahu hükümetine koşulsuz destek verdiği yönünde güvence vermek için yaptığı ziyarette bütün çabalar alt üst oldu.

 

Hükümetin Doğu Kudüs’te yeni yerleşimler inşa edileceğini açıklaması, iyi niyet ziyaretinin ortasındaki Biden ve Obama yönetiminin yüzüne vurulmuş bir tokat etkisi yaptı. İsrail’le ilişkilerin zaten kötü olduğu bir dönemde yaşanan bu çatışma sonrasında Filistinliler görüşmelere sırt çevirdi. Beyaz Saray da öfkeyle kenara çekildi

 

Obama, başkanlığının ilk gününden bu yana, Kudüs’ün tartışmalı doğu bölgesinde yerleşim birimi inşasının durdurulması fikrini desteklemişti. Netanyahu ise Filistinlilerin ve Obama’nın taleplerini devamlı ve açıkça reddetti.


Yaşanan kavganın ardından, Washington’da ortalığı kaplayan spekülasyonlar, Netanyahu’nun inatçı küstahlığının, Mitchell’ın adım adım gitme taktiğinin hiçbir zaman işe yaramayacağını kanıtladığı yönündeydi.

 

NETANYAHU’NUN ZOR KARARI

Birçok uzman, Mitchell’ın kenara itileceğini söylüyordu. Obama’nın bir süre geride bekleyeceği ve Netanyahu pişman olduktan sonra ABD’nin kendi barış planını “ister beğen ister beğenme” taktiğiyle dayatacağı yönündeydi.

 

Ancak Mitchell’ın tam da bölgede olduğu sırada yaşanan yeni gelişmelerin ardından, Obama ve Netanyahu’nun kamuoyuyla çok fazla paylaşılmamasına karşın da yaşadıkları dargınlığın çok uzun sürdüğünün farkına vardıkları da ortaya çıktı.

 

Lideri olduğu Likud Partisi’nin üyeleriyle görüşme yapan Netanyahu, inşaatların dondurulacağı haberlerini reddetti. Netanyahu’nun toplantısına katılan milletvekillerinden Danny Danon, eğer konut inşasını durdurmaya yönelik bir karar çıkarsa milletvekillerinin sessiz kalmayacağını ve Netanyahu’nun bunu bildiğini belirtti. Danon, “Bu koalisyon başbakanın Doğu Kudüs’teki inşatları durdurmasına izin vermez” dedi.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü P.J. Crowley İsrail’in ABD’ye verdiği bilgilerle ilgili detaylı bir açıklama yapmadı ancak, ABD’nin İsrail’den ve Filistinlilerden karşılıklı güvenin yeniden sağlanması için adım atmalarını istediğini belirtti.

 

Netanyahu şu an ip üstünde yürüyor. Belli ki Obama ile yaşadığı gerginliği sona erdirmek istiyor ve Kudüs’teki yeni konut birimleri inşasını durdurmanın veya azaltmanın bu amaç için anahtar rolü oynadığını biliyor.

 

Netanyahu’nun bu tür bir hamle yapması, 1967 savaşında İsrail topraklarına katılan Doğu Kudüs’ün asla geri verilmemesinde kararlı olan sağ kanat partilerin oluşturacağı baskı yüzünden hükümetinin devrilmesi riskini doğurabilir.

 

İŞE YARAMAYACAK OYUN
Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, dolaylı görüşmelere yeniden başlayıp başlamamakla ilgili Arap Birliği temsilcileriyle Cumartesi günü bir görüşme yapacağını duyurdu. Diğer yandan Netanyahu, fevkalade zor bir iç politika oyunu oynayacak: Kudüs ve yerleşimler hakkında bir şey söyleyip tam tersini yapmak.

 

Hem Cumhuriyetçi Parti hem de Demokrat Parti iktidarlarında Ortadoğu’da arabuluculuk yapmış olan Washington merkezli Woodrow Wilson Center düşünce kuruluşundan uzman Aaron Miller, Netanyahu’nun bu oyununun fazla sürmeyeceği görüşünde.

 

Miller, “Bu olay bana işçilerine ödemeye yapıyormuş gibi gözükmeye çalışan eski Sovyetler Birliği ve onun çalışıyorlarmış gibi yapan işçilerini hatırlatıyor” dedi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle