Gündem Haberleri

  Netanyahu, Obama'nın güçsüzlüğünün farkında

  Haaretz
  21.11.2009 - 00:05 | Son Güncelleme:

  Haaretz gazetesi yazarlarından Akiva Eldar, Netanyahu’nun Kudüs konusundaki tavrının çok güçlü olduğunu ve Obama’yı köşeye sıkıştırdığını ifade etti.

  http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/BATI_BANNER.jpg“Eğer Beyaz Saray’ı Kudüs’teki Amerikan konsolosluğundan gelecek yeni Batı Şeria yerleşimlerinden daha fazla ürkütecek bir şey varsa o da Doğu Kudüs’te yeni bir mahalle kurulacağı ile ilgili bir gazete haberidir” diyen Eldar bu sebepten Gilo’da inşa edilecek yeni binaların haberlerinin bugüne kadar bastırıldığını savundu.

                     

  Gerçekten de ABD’nin Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun temsilcisi İzak Molko ile Pazartesi günü Kudüs’ün 1967 sınırlarının dışında kalan Gilo mahallesindeki yeni inşaat projesi ile ilgili görüştüğünde, bu konunun sessizce halledilebileceğini umuyordu.            

   

  Eldar, Ramallah, Kahire ve Amman’daki deneyimlerden hareketle şehirdeki dengeleri değiştirecek bir olay olduğunda, Arap-İsrail sorunu çerçevesinde diğer hassasiyetlerin de gündeme geleceğinin bilindiğini ifade ederek şu soruyu yöneltti:         

   

  “Toplantıdan birkaç saat sonra bu haberin Yedioth Ahronoth gazetesinin manşetlerine taşınması kimin çıkarlarına hizmet etti?”              

   

  ÖNCE SHEPHERD, BUGÜN GİLO              

  Elbette ki bu Netanyahu’nun Doğu Kudüs’ü siyasi savaşının hedefler listesine koyduğu ilk vaka değil, muhtemelen son vaka da olmayacak. Örneğin bundan yaklaşık altı ay önce, Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesinde Shepherd Otel’i projesi geliştirilmişti. Bugün gündemimizde Gilo var, yarın öbür gün başka projeler olacağı da muhakkak.

   

  Shepherd Otel vakasında Başbakan Netanyahu otelin özel mülkiyete ait olduğunu dolayısıyla istese bile planlama ve inşaat süreçlerine müdahale edemeyeceğini ifade etmişti. Eldar, bugün Gilo’da yüzlerce yeni konut inşa edilirken Netanyahu’nun bu sefer aynı bahaneyi kullanamayacağını belirtti.

   

  Çünkü apartmanların inşaatı devlet eliyle işletilen İsrail Emlak Yönetimi tarafından planlanıyor. Zaten bu sefer Netanyahu da bu bahanelerin arkasına saklanmaya çalışmıyor. Bunun yerine kıyamet silahını çekiyor: “Birleşik Kudüs İsrail’in ebedi başkentidir.”

   

  GİLO UZLAŞMANIN KALBİ

  Başkan Barack Obama Batı Şeria’daki Ofra yerleşiminde inşaatların dondurulması için ısrar ettiğinde ve hatta “doğal gelişme” hikayelerini dinlemeyi reddettiğinde Netanyahu siper alıp kendini korumaya çalışıyordu.

   

  Ancak yabancı bir lider, hatta dünyanın en büyük süper gücünün lideri Kudüs’teki bir Yahudi mahallesine dokunmaya cüret ettiğinde Başbakan saldırıya geçiyor.

   

  Yeşil Hat’tın ötesinde bulunan Gilo ve diğer Kudüs mahalleleri yıllardır İsrail’de uzlaşmanın kalbi konumundaydı. Buralarda yaşayan seçmen genellikle İşçi Partisi hatta İşçi Partisi’nin solundaki partiler için oy veriyorlar.

   

  BARIŞ SÜRECİ İÇİN KİLİT ÖNEMİ VAR

  Eğer Netanyahu’nun dediği gibi İsrailliler için “Doğu Kudüs’te geçerli olan Tel Aviv’de de geçerli”yse, o zaman Abbas’ın Filistinliler için söylediği gibi “Doğu Kudüs’te geçerli olan Ramallah’ta da geçerli” olmalı. Dolayısıyla Doğu Kudüs’te Yahudi inşaatlarının dondurulması, barış süreci için kilit önem taşıyor.

   

  Netanyahu, başbakanlığının son döneminde Kudüs’te Gilo’nun doğusunda bulunan Har Homa mahallesindeki inşaatları protesto eden Arapları ve ABD’nin projenin ertelenmesi isteklerini sertçe eleştirmişti.

   

  Netanyahu söz konusu Kudüs olunca Bill Clinton gibi başarılı bir başkandan bile daha güçlü olabileceğini öğrendi. Bugün, Obama’nın zayıflığını hissediyor, bu yüzden de ABD Başkanı’nın yeni bir tur için davet ediyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı