Gündem Haberleri

  Netanyahu Mısır ordusunun açıklamalarından memnun

  A.A.
  12.02.2011 - 19:21 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mısır ordusunun bölgesel ve uluslararası anlaşmalara sadık kalacakları yolundaki açıklamasını memnuniyetle karşıladı.

  Başbakanlıktan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre Netanyahu, ülkesi ile Mısır arasında uzun süredir devam eden barış anlaşmasının iki tarafa da büyük katkılarda bulunduğunu belirtti. Netanyahu, aynı zamanda İsrail-Mısır barış anlaşmasının, “tüm Ortadoğu'da barışın ve istikrarın da temel taşı” olduğunu kaydetti.
  İsrail Maliye Bakanı Yuval Steinitz de Kanal 2 televizyonuna yaptığı açıklamada, Mısır ordusunun açıklamalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Barış sadece İsrail'in değil, Mısır'ın da yararınadır” dedi.

  Son iki yıl içinde kaçakçılığın önlenmesi başta olmak üzere Mısır'la güvenlik ilişkilerinde çok gelişme olduğunun altını çizen Steinitz, "Komşularımızda da demokrasi için dua ediyoruz" derken, ancak İran tarzı bir İslamileşmeden de korkanlar olduğunu ifade etti.

  Ortadoğu'yu bir girdapa benzeden Steinitz, İsrail'in bu girdapın içinde küçük bir ada olduğunu da dile getirdi. Bu nedenle bölgedeki tüm gelişmeleri yakından ve dikkatle izlediklerini de kaydeden Steinitz, Mısır halkı için de sonun demokrasi olacağını umut ettiğini belirtti.

  İsrail ile Mısır arasındaki barış anlaşması, 1979 yılında imzalanmıştı. İsrail'in bölgede ayrıca Ürdün'le de barış anlaşması bulunuyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı